Przewodnik po krainie martwych dusz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 08:08
Jedną z pasji Mikołaja Gogola – wybitnego rosyjskiego pisarza, poety i dramaturga – była walka z martwotą, którą obsesyjnie wokół siebie dostrzegał.
Audio
Pyotr Boklevsky, ilustracja do Martwych dusz Gogola, 1895 r. (fragm.)
Pyotr Boklevsky, ilustracja do "Martwych dusz" Gogola, 1895 r. (fragm.) Foto: Wikimedia/domena publiczna

W tym roku minęła 160. rocznica śmierci Mikołaja Gogola. Z tej okazji ukazały się nowe przekłady jego prozy, monografia Vladimira Nabokova "Nikołaj Gogol", a także nagrodzona Literacką Nagrodą Gdynia książka Mariana Sworzenia "Opis krainy Gog". Miesięcznik "Literatura na Świecie" przygotował specjalny numer jemu poświęcony. W Dwójkowej audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" mówiliśmy o "świecie według Gogola".  
A świat ów nie jest tak jednoznaczny, jakby to się mogło – na podstawie ogólnych, najczęściej upraszczających sądów – wydawać. Punktem wyjścia do uważnego spojrzenia na teksty Gogola może być, paradoksalnie, surowa opinia, jaką wydał o nim inny rosyjski pisarz i filozof – Wasilij Rozanow. – Rozanow jako pierwszy dostrzegł coś innego u Gogola. Wcześniej widziano w nim satyryka i realistę, co było kompletnym nieporozumieniem. Dla Rozanowa Gogol był to pisarz zła – nie chodziło jednak o zło społeczne, ale metafizyczne, tkwiące wewnątrz człowieka – mówił Henryk Chłystowski (tłumacz m.in. zamieszczonego w najnowszym numerze "Literatury na Świecie" tekstu  Rozanowa "Wokół Gogola"). – Rozanow uważał, że Gogol jest straszny w tym swoim świecie, w tej martwocie.
Na czym polega martwota Gogolowskiego świata? Co wykreowana przez rosyjskiego mistrza słowa rzeczywistość ma wspólnego z dantejską przestrzenią? Odpowiedzi nie tylko na te pytania w rozmowie z gośćmi Dwójki: Adamem Pomorskim, Henrykiem Chłystowskim, Wiktorem Dłuski i Marianem Sworzeniem.
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Czytaj także

Rosja Czechowa i Ukraina Gogola

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 15:11
O tym, jak na Wschodzie przecinały się ścieżki Mikołaja Gogola, Michała Bułhakowa, Antoniego Czechowa i Iwana Bunina opowiadamy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 21:00
Gdyńscy laureaci, opowieść o Wojciechu Albińskim i Joannie Pollakównie.
rozwiń zwiń