X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosja Czechowa i Ukraina Gogola

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 15:11
O tym, jak na Wschodzie przecinały się ścieżki Mikołaja Gogola, Michała Bułhakowa, Antoniego Czechowa i Iwana Bunina opowiadamy w Dwójce.
Audio

Mikołaja Gogola się pamięta, ale to jest pamięć uwikłana we wszystkie rosyjsko-ukraińskie zależności, niepewności - opowiada Marian Sworzeń, który opisał w reporterskiej książce młodość pisarza. - Właścicielka mieszkania, w którym miałem kwaterę, powiedziała mi, że jej prapradziadek był Polakiem i leczył Gogola.

Książka "Opis krainy Gog" poświęcona jest nikomu nieznanemu chłopakowi z kozackiej Ukrainy. Kraj był wtedy częścią carskiego imperium i nazywano ten teren Małorosją. Mikołaj Gogol zawsze mówił o swojej duszy, że jest na pół ukraińska i na pół rosyjska.

Z kolei rosyjski pisarz Iwan Bunin zwędrował Ukrainę pieszo, jako pielgrzym. Niedawno w Polsce ukazał się zbiór jego notatek "O Czechowie". - Bardzo dużo łatwizny, kłamstw, nieścisłości, a niekiedy wręcz ubóstwa duchowego można spotkać we wspomnieniach o Antonim Czechowie - pisał Iwan Bunin.

Choć oboje znali się, byli do siebie zupełnie niepodobni. - W tych notatkach widać, że Bunin czuje do Czechowa ogromną litość. Żal mu jest jego samotności. Obaj potrafią ileś godzin siedzieć obok siebie i nie wypowiedzieć ani jednego słowa - opowiada tłumacz książki Jerzy Szokalski.

Rozmowy o dwóch nowo wydanych książkach pochodzą z "Sezonu na Dwójkę", który przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.


usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literatura najgorszych faktów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:27
To książki, które ciężko się czyta, a później nie można o nich zapomnieć. W Dwójce omawiamy dwie ważne pozycje, poświęcone najtrudniejszym doświadczeniom ludzi XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjski Sojuz zacumował do Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 07:23
Statek, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w poniedziałek, przywiózł na stację nową załogę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moskwa: znany czeczeński poeta zamordowany

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 10:42
Nieznani sprawcy zastrzelili Rusłana Achtachanowa. W ciele poety i działacza kultury znaleziono pięć kul. Jedna z nich trafiła go w głowę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik leci z rosyjską erotyką

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 14:01
- Żonglujemy rosyjskimi tematami - mówi dyrektorka Festiwalu Sputnik. W tym roku do obejrzenia silna reprezentacja filmów erotycznych i kosmicznych z ZSRR.
rozwiń zwiń