X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poradzić sobie z martwym ciałem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2012 11:39
Czuwanie przy zmarłym, rytuały pogrzebowe. Idee i wierzenia podtrzymujące nadzieję, że to nie koniec. Toaleta pośmiertna i inne zabiegi utrudniające działanie śmierci. Człowiek zrobi wszystko, by oswoić martwe ciało.
Audio
Flix Nadar, portret pośmiertny Zygmunta Krasińskiego, 1859
Félix Nadar, portret pośmiertny Zygmunta Krasińskiego, 1859 Foto: Biblioteka Narodowa w Warszawie/polona.pl/domena publiczna

Ciało naznaczone śmiercią zazwyczaj wzbudza lęk i/lub obrzydzenie. Jak radzono sobie z tym doświadczeniem na tradycyjnej wsi? Jaki jest status martwego ciała w polskim prawie? Czym zajmuje się tanatopraktor? Czy współczesnej kulturze brakuje doświadczenia śmierci? O tym mówili goście Dwójkowych "Rozmów po zmroku": dr hab. Monika Całkiewicz – prawniczka, prorektorka Akademii Leona Koźmińskiego, prof. Andrzej Leder – filozof kultury z Polskiej Akademii Nauk, Adam Strug – śpiewak, etnomuzykolog, oraz Ireneusz Migdał – tanatopraktorem.
Jak opowiadał Adam Strug, mieszkańcy Kurpiowszczyzny czuwali przy zmarłym dwie noce. W dniu śmierci śpiewano od wieczora do godziny jedenastej, potem zostawali sami śpiewacy, którzy – po poczęstunku zakrapianym często trunkiem – wracali do śpiewania. Wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie otwartej trumny.
– Dla tych ludzi ciało leżące w trumnie pozostaje wciąż jednym z nas, to ten sam nasz brat – mówił muzyk i znawca ludowych obyczajów. Stąd naturalny stosunek do zmarłego: całowanie przy pożegnaniu, ubieranie w przygotowany jeszcze za życia strój.
Jak współczesna tanatokosmetyka pomaga w radzeniu sobie z ciałem dotkniętym procesem rozpadu? Czy prawo chroni prywatność zwłok? Dlaczego martwe ciało budzi w nas lęk i – czy można sobie z tym strachem poradzić? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Michał Nowak. 

Zobacz więcej na temat: Adam Strug Polska Akademia Nauk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszystkie twarze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:08
W czwartkowym "Poranku Dwójki" Jacek Dehnel opowiadał o fotografii post mortem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba oswoić się ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 19:45
Czy dziś - w dobie kultury masowej, która zmierza do banalizacji, a nawet zasłonięcia tematów ostatecznych, eksponując "powszechną szczęśliwość - umiemy jeszcze bez patosu, otwarcie i mądrze mówić o śmierci?
rozwiń zwiń