Kto tak naprawdę rozdaje Oskary?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 12:00
- Złote Globy są nagrodą bardziej poszukującą i czasami wyłapują nowe, ważnej zjawiska o wiele skuteczniej niż Oskary - podkreślił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
Audio
  • Kino po Złotych Globach i nominacjach do Oskarów
Kadr z filmu Miłość Michaela Hanekego
Kadr z filmu "Miłość" Michaela HanekegoFoto: mat. prasowe

Druga pod względem prestiżu amerykańska nagroda filmowa została już rozdana. Lawinę komentarzy wywołał spektakularny sukces "Operacji Argo" Bena Aflecka i niemal całkowite pominięcie "Lincolna" Stevena Spielberga. Złote Globy przyznaje Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, które, jak podkreśla członek Amerykańskiej Akademii Filmowej Ewa Braun, lubi wykazywać się niezależnością wobec konserwatywnych sądów tejże Akademii.

Może więc, wbrew obiegowym opiniom, Złotych Globów nie należy traktować jako prognozy Oskarów? Tak uważa trzeci gości Marcina Pesty w Dwójkowych "Rozmowach po zmroku", felietonistka Magdalena Lankosz.

Jakie są Oskarowe typy naszych ekspertów? Które obrazy to "pewniaki", a które mogą okazać się czarnymi koniami tegorocznej gali? I kto tak naprawdę przyznaje Oskary?... Posłuchajcie.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Kołodyński
Czytaj także

Oscary przed nami. Konkurencja będzie ostra

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 17:32
Aż dziewięć filmów ma szansę na tytuł najważniejszego obrazu roku. Do Oskarów, ale w innych kategoriach, nominowana jest także dwójka Polaków - reżyserka Agnieszka Holland i operator Janusz Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Globy rozdane! Sypnęło niespodziankami

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 06:41
"Argo" Bena Afflecka oraz adaptacja "Nędzników" Victora Hugo to tegoroczni tryumfatorzy Złotych Globów. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Los Angeles.
rozwiń zwiń