Ręka Suareza, czyli czym futbol przebija teatr

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 11:23
- Futbol kreśli tego rodzaju sceny, jakich nie jest w stanie wymyślić żaden reżyser – mówił w Dwójce poeta Karol Maliszewski, który wziął udział w dyskusji na temat fenomenu piłki nożnej i jej przełożenia na literaturę.
Audio
  • Futbol i literatura - dyskusja z udziałem Michała Okońskiego, Janusza Majcherka, Karola Maliszewskiego i Jacka Wakara (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Piłkarz Urugwaju Luis Suarez ratuje swoją drużynę przed porażka w meczu Ghaną w sposób niedozwolony zagrywając ręką
Piłkarz Urugwaju Luis Suarez ratuje swoją drużynę przed porażka w meczu Ghaną w sposób niedozwolony zagrywając rękąFoto: PAP/EPA/JON HRUSA

- Pamiętacie mecz Ghana – Urugwaj na Mistrzostwach Świata w RPA, gdy Suarez w ostatnich minutach broni strzał ręką, za co schodzi z boiska i na dodatek jego drużyna ukarana jest rzutem karnym – pytał swoich gości Jacek Wakar. – Nigdy nie zapomnę jak patrzyłem na tego Suareza, który pognębiony szedł do szatni, gdy w tym samym czasie Ghana marnowała karnego. Ten piłkarz w ciągu sekundy trafił z piekła do nieba. I to są właśnie te momenty…

Pod zdaniem, że piłka nożna budzi emocje, których nie da się przenieść ani na taśmę filmową, ani na papier, ani na teatralne sceny, w ciągu ostatniego stulecia podpisywało się wielu ludzi kultury. Spostrzeżenie takie czynił już w 1927 roku Kazimierz Wierzyński w wierszu "Match futbolowy”. O przewagach piłki nożnej nad teatrem nie raz musieli rozmawiać Tadeusz Konwicki, Gustaw Holoubek i Andrzej Łapicki. Ich futbolowe rozważania prowadzone w Kawiarni Czytelnik przeszły już do legendy powojennego życia Warszawy.

- Tych przykładów jest więcej. Warto chociażby wspomnieć ważny wątek meczu w "Złym” Tyrmanda, piękne opisy boiskowych zmagań u Tadeusza Konwickiego, u Dygata, że o "Do przerwy 0:1” Bahdaja nie wspomnę – wyliczał Karol Maliszewski. Jednocześnie gość audycji zaznaczał, że żaden tekst nie przebije tego co przeżywa kibic.

- Być może w tym tkwi przyczyna, iż jak dotąd nie doczekaliśmy się wybitnej powieści, w której na świat patrzylibyśmy oczami piłkarza – zwracał uwagę krytyk teatralny Wojciech Majcherek. Tym, co decyduje o niezwykłości futbolu jest bowiem to, co przeżywa kibic patrząc na boisko. Tam zdaniem Majcherka jest wszystko. - Prawda uczuć, mnóstwo zła, cwaniactwa. W meczu piłkarskim widzimy obraz nas samych, naszego życia, kompleksów, emocji. Cieszymy się kiedy słabszy wygrywa z faworytem i dlatego myślę, że ta popularność piłki będzie trwała...

O niezapomnianych piłkarskich momentach opowiadał także Michał Okoński, autor książki "Futbol jest okrutny”.

Zobacz więcej na temat: futbol

Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameksyka: mamy swoje piekło na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 09:00
- Przemoc jest tam przerażająca, bo nie ma sensu. Moralność umarła. Jedyną ideologią są pieniądze. My w tej wojnie dziś żyjemy - mówił Ed Vulliamy. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem książki "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”, laureatem tegorocznej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 lat "Gry w klasy", książki, której nie da się skończyć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 11:55
- Jak się z nią przeszło pod pachą po Krakowskim Przedmieściu, to był znak, że się należy do ścisłej elity młodych ludzi, którzy wiedzą co się czyta - o fenomenie "Gry w klasy" mówił w "Rozmowach po zmroku" dziennikarz Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń