Ameksyka: mamy swoje piekło na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 09:00
- Przemoc jest tam przerażająca, bo nie ma sensu. Moralność umarła. Jedyną ideologią są pieniądze. My w tej wojnie dziś żyjemy - mówił Ed Vulliamy. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem książki "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”, laureatem tegorocznej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Audio
  • Ed Vulliamy o Ameksyce. Wywiad w "Rozmowach po zmroku", w Dwójce
Dziecko imigrantów próbuje przekroczyć granicę w Brownsville W Teksasie
Dziecko imigrantów próbuje przekroczyć granicę w Brownsville W Teksasie Foto: wikipedia commons/użytkownik Nofx221984

/

To nie jest lekka lektura. W tej książce każda z pojedynczych śmierci, każda z pojedynczych krzywd zyskuje indywidualny wymiar, swoją godność. "Ameksyka" to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej – "w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich" – w czasie, gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie.
- Tam zabija się nawet nastolatków, którzy próbują się oczyścić z nałogu narkotykowego - mówił Ed Vulliamy w "Rozmowach po zmroku".
W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta na granicy, Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuana do Matamoros, podróż przez kalejdoskopowy krajobraz korupcji i wszechobecnej wojny domowej, a zarazem piękna, radości i żywotności. Opisuje, w jaki sposób działają gangi narkotykowe, przemyt ludzi, broni oraz narkotyków przez granicę; ucieczkę klasy średniej z Meksyku i amerykańską kulturę celebrytów, która podsyca przemoc; wzajemne powiązania gospodarki narkotykowej i gospodarki fabryk typu Maquiladora; bezlitosne, systematyczne morderstwa kobiet w Ciudad Juarez.
Vulliamy mówi o czymś przerażającym, o tym, że ta niezauważana przez opinię publiczną przemoc i niepowodzenie w walce z nielegalnym handlem narkotykami to jedna z największych klęsk demokracji. Pytanie, czy w ogóle da się z tym coś zrobić, pozostaje otwarte.
- Kiedy ja nie mogę spać w nocy, to nie dlatego, że myślę o kartelach, tylko o ludziach, którzy zarabiają na tym wielkim cierpieniu. Żyją pod Katowicami, czy pod Cardiff i grają w golfa - mówił Vulliamy w rozmowie z Katarzyną Nowak.
usc

Czytaj także

Porwania w Meksyku. Amnesty International mówi o kryzysie praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 15:46
Wedle Amnesty International, liczba niewyjaśnionych porwań w Meksyku to "narodowy skandal", który świadczy o kryzysie praw człowieka w tym kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk: 7 obcokrajowców aresztowanych za pedofilię

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 07:57
Jak poinformował dziennik "El Universal", powołując się na prokuraturę, co najmniej dwóch z nich może należeć do międzynarodowej siatki pedofilskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wartościowy spotka wartościową. Singiel szuka dobrej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 12:00
- To często nie jest egoizm, tylko wysoka samoocena. Singiel dużo inwestuje w siebie, rozwija się, jeździ po świecie, ma ciekawą pracę. Przez to, że widzi w sobie wartościowego człowieka, ma wysokie oczekiwania wobec drugiej osoby i wobec świata - mówiła socjolożka w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń