X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biblioteki zaspokajają głód nowoczesnych użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 09:30
- Zmiana myślenia o bibliotece jako miejscu cichym i patetycznym, wprowadzenie pewnego luzu i możliwości rozmowy oraz postawienie na samodzielność użytkownika to wyzwania XXI wieku - mówi prof. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.
Audio
  • Biblioteki coraz śmielej zaspokajają głód nowoczesnych użytkowników (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Biblioteki zaspokajają głód nowoczesnych użytkowników
Foto: Glowimages/Flickr

Po latach zapomnienia, w wielu miastach i wsiach w Polsce biblioteki przeżywają renesans. Coraz częściej nazywane są multimedialnymi centrami kultury, mediatekami, czy artetekami. Wiąże się to z potrzebami osób, które w bibliotekach XXI wieku szukają czegoś więcej niż tylko możliwości wypożyczenia książki.  
Dzisiejsza biblioteka prowadzi wiele różnorodnych działań: dba o wczesną edukację małych dzieci, wspiera matki, organizuje działania dla seniorów, pomaga w poszukiwaniu pracy, udostępnia nowoczesne technologie. Na większości terenów wiejskich w Polsce jest ona jedyną przyjazną, dostępną dla wszystkich przestrzenią. - Zaskakuje jednak fakt, że Polacy nie zdają sobie sprawy, iż z biblioteki, z całej jej oferty,  można korzystać bezpłatnie - mówi Danuta Jankowska, dyrektor Biblioteki Publicznej na Targówku.
Biblioteki XXI wieku organizują warsztaty, prezentacje, wykłady i koncerty. Jak czytamy na stronie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, wydarzenia te są okazją do spotkania z nauką w klimacie dobrej zabawy i intelektualnego fermentu. - Tworząc naszą bibliotekę kilka lat temu, podglądaliśmy, jakie potrzeby mają młodzi ludzie, którzy korzystają z takich miejsc na całym świecie - mówi prof. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. - Zauważyliśmy, że młodzi ludzie w bibliotece potrzebują miejsc, w których będą mogli spokojnie porozmawiać, lub popracować w grupach 10-15 osobowych - dodaje .

Zdaniem dyrektora CINiBA, oprócz aktualnego księgozbioru, najważniejszym elementem funkcjonalnej biblioteki jest przestrzeń. - To, jak tę przestrzeń zmieniać, dopasowywać do potrzeb użytkowników, jest niezwykle istotne - podkreśla gość "Rozmów po zmroku”. - W naszym przypadku ważnym elementem było także postawienie na samoobsługę. Uruchomiliśmy tak zwaną "wrzutnię”, czyli  miejsce, gdzie  przez 24 godziny na dobę można oddać książkę, nie wchodząc do biblioteki, lecz korzystając z urządzenia, które przypomina bankomat - opisuje prof. Dariusz Pawelec.
Jak wiele obszarów obejmuje nowoczesna biblioteka, pokazuje badanie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wynika z niego, że prawie wszyscy młodzi ludzie(99 procent), którzy w niedużych polskich miastach i na wsiach korzystają z bibliotek, idą tam jako do miejsca spotkań.  Prawie 70 procent badanych odpowiedziało, że w bibliotekach szuka doradztwa naukowego. Ponad połowa odpowiedziała, że w do biblioteki idzie, aby ciekawie spędzić czas, a jedna piąta - by pograć na komputerze. Inaczej na pytanie "po co chodzę do biblioteki?" odpowiadają starsi. Oni załatwiają tam sprawy codzienne. Wypełniają PIT-y albo kupują bilety lotnicze, korzystając z nieograniczonego dostępu do Internetu i pomocy osób pracujących w bibliotekach.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi Pauliny Wilk byli także Maria Dąbrowska-Majewska z Fundacji "Zmiana" oraz Joanna Burska - instruktor działu analiz i współpracy z regionem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Twój polonista to gwiazda?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 20:00
- Moim zdaniem ważniejsze od kanonu lektur jest wciągnięcie najmłodszych uczniów w przyjemność czytania - mówił w Dwójce dr Tomasz Pindel. W "Sezonie na Dwójkę" rozmawialiśmy o listach lektur na poszczególnych etapach edukacji.
rozwiń zwiń