Miłość ocalona. Losy Krystyny i Bernarda Świerczyńskich

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 15:07
Kiedy się poznali, byli jeszcze dziećmi. Mieszkali w tym samym domu przy warszawskim bazarze Kercelego. Rozdzieliła ich wojna, ale tylko na pewien czas. On - Bernard Konrad Świerczyński, uhonorowany po latach medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - ocalił jej życie.
Audio
  • Krystyna Świerczyńska. Losy ocalonej z Zagłady (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdj. ilustracynje
zdj. ilustracynjeFoto: Midiwaves/shutterstock.com

W "Rozmowach po zmroku" wysłuchalismy reportażu o życiu kobiety uratowanej z Holokaustu przez późniejszego męża, nazywanego Kondkiem, który mieszkając przy słynnym warszawskim bazarze doskonale znał środowisko tamtejszych handlarzy, cwaniaków, ale też ludzi ciężkiej pracy. W czasie wojny już nie bazar, ale granica getta stała się najważniejszym terenem ich działania.

Krystynę Świerczyńską przechowywali początkowo znajomi Kondka, anarchizujący wolnomyśliciele, a potem hrabina z Wilna. Pod koniec wojny - przedwojenny radny Warszawy z ramienia endecji. W opowieści pani Krystyny wybija się żal i tęsknota za rodzicami, którzy zostali zamordowani w Treblince. Po 75 latach te emocje są nadal silne, mimo że jej mąż całe życie ją pocieszał.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, która opowiada historię o niepogodzeniu się z losem, choć ten dla samej bohaterki reportażu był naprawdę szczęśliwy.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 9.10.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Czytaj także

Archiwum Eissa. Markus Blechner: to punkt szczytowy mego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 19:26
- Czuję wielką ulgę, że mogłem być częścią tych wydarzeń, że moje imię jest łączone z tą sprawą. W ten sposób wielu ludzi, dotąd bezimiennych, odzyska tożsamość. To tyle nazwisk, każde stanie się przedmiotem badań - mówił w Dwójce konsul honorowy RP w Zurychu, ktory odegrał kluczową rolę w negocjacjach ws. odzyskania przez Polskę tzw. Archiwum Eissa.
rozwiń zwiń