X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Archiwum Eissa. Markus Blechner: to punkt szczytowy mego życia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 19:26
- Czuję wielką ulgę, że mogłem być częścią tych wydarzeń, że moje imię jest łączone z tą sprawą. W ten sposób wielu ludzi, dotąd bezimiennych, odzyska tożsamość. To tyle nazwisk, każde stanie się przedmiotem badań - mówił w Dwójce konsul honorowy RP w Zurychu, ktory odegrał kluczową rolę w negocjacjach ws. odzyskania przez Polskę tzw. Archiwum Eissa.
Audio
  • Kulisy odzyskania przez Polskę tzw. Archiwum Eissa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Sfałszowane paszporty, które wystawiła tzw. grupa berneńska
Sfałszowane paszporty, które wystawiła tzw. grupa berneńska Foto: MKiDN

Sen Kolumba 1200.jpg
Prawdziwy "Kolumb". Dezerter, bohater Powstania, kobieciarz

Po blisko 75 latach i po ponad rocznych negocjacjach Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Archiwum dokumentuje akcję prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego ambasadora Polski Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie. Wspólnym wysiłkiem udało się im wystawić kilka tysięcy uzyskanych nielegalnie paszportów państw Ameryki Łacińskiej, ratując życie setkom osób.

Osobą, która od kilku lat przyglądała się działaniom tzw. grupy berneńskiej, a od kilkunastu miesięcy działała na rzecz uzyskania wspomnianego zbioru od potomków Chaima Eissa, jest Markus Blechner. Obok konsula honorowego RP w Zurychu goścmi audycji byli również Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", którzy przed rokiem jako pierwsi pisali o działaniach polskich dyplomatów ws. ratowania Żydów.

Kim był rebbe Chaim Eiss? Jaką rolę odgrywał w grupie berneńskiej? Czy wiadomo dokładnie, ilu osobom udało się pomóc? Co znajduje się w odzyskanym archiwum? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 17.30

pg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Majdanek to było piekło". 75 lat temu wyzwolony został niemiecki obóz śmierci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 07:00
- Chciałam chociaż na chwilę, wewnątrz siebie czuć, że nadal jestem człowiekiem. Wszystkie zaczęłyśmy chorować. Biegunka z krwią, nie było toalet, nie było jak się umyć ani w co przebrać. To było piekło – wspomina jedna z więźniarek Majdanka w audycji Polskiego Radia.
rozwiń zwiń