X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prawdziwy "Kolumb". Dezerter, bohater Powstania, kobieciarz

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 19:00
- O ile w pierwszych dwóch tomach swojej słynnej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20" Roman Bratny korzystał z biografii Stanisława Likiernika, tak trzecią część oparł na fantazyjnym życiorysie Krzysztofa Sobieszczańskiego - o człowieku, którego pseudonim stał się imieniem powstańczego pokolenia opowiadał w Dwójce autor jego biografii Emil Marat.
Audio
  • Emil Marat o książce "Sen Kolumba" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Sen Kolumba
Okładka książki "Sen Kolumba"Foto: materiały prasowe

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Książka "Sen Kolumba" to opowieść o człowieku, którego przygód starczyłoby na obdzielenie kilku żyć. Z jednej strony urodzony nad Morzem Czarnym fanatyk żeglarstwa, z drugiej dezerter polskiej Marynarki Wojennej w trudnym dla Polski roku 1938. - Uciekł, bo nie mógł znieść wojskowej dyscypliny - opowiadał w Dwójce znawca życiorysu Krzysztofa Sobieszczańskiego. - By nie trafić do więzienia, kradnie jacht bogatego Niemca z Gdańska i opływa nim cały Bałtyk. Zostaje złapany w Finlandii.

Wojna zastaje Sobieszczańskiego w niemieckim więzieniu. Wychodzi po dwóch latach odsiadki, ale właściwie od razu trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz za śpiewanie antyniemieckiej piosenki. - W obozie pracuje w stolarni, w tym samym czasie, co Witold Pilecki. Przeżycie zawdzięcza umiejętności budowania łodzi, które robi dla niemieckich strażników - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

W audycji Emil Marat wyjaśnił w jaki sposób udało się Sobieszczańskiemu, jeszcze przed wojną nazywanemu "Kolumbem", opuścić obóz zagłady i trafić do AK. Pisarz opowiedział o jego brawurowych akcjach sabotażowych w żoliborskim Kedywie ("podczas wypadów często odgrywał rolę Niemca"), tragicznym szlaku bojowym podczas Powstania Warszawskiego, ale też o bujnym życiu towarzyskim "Kolumba" i jego powojennej działalności przemytniczej w Hamburgu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Emil Marat (dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 21.08.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żołnierki wyklęte, gimnazjaliści i scena w Tarnowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 19:19
- Przeczytałam tę powieść i urzekło mnie to, że jest to powieść o dwóch kobietach. Taki wątek rzadko pojawia się w książkach o żołnierzach wyklętych – podkreśliła Ewa Tomasik-Adamczak, opowiadając o książce Wacława Holewińskiego "Opowiem Ci o wolności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najważniejsza niemiecka interpretacja Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 18:36
- Mamy do czynienia z pracą, która przecierała pewien szlak mimo tendencyjności w ujęciu tematu - o książce "Powstanie Warszawskie 1944" Hannsa von Krannhalsa mówił w Dwójce prof. Andrzej Chojnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Batoracy. Symbol Polski Walczącej, patriotyzmu i poświęcenia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 15:51
- Większość z nich należała do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej tzw. Pomarańczarni. Po wybuchu wojny trafili do Szarych Szeregów i grup szturmowych, z których powstał legendarny Batalion Zośka – mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń