Nike dla Mariusza Szczygła. "To najmniej wesoła z moich książek"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 08:00
- Stan "ma" jest źródłem cierpienia, trwa krótko, podczas gdy "nie ma" jest stanem permanentnym, dlatego należy się z nim pogodzić - o swojej nowej książce mówił w Dwójce ceniony reportażysta. Tom został uhonorowany literacką Nagrodą Nike.
Audio
  • Mariusz Szczygieł: to najmniej wesoła z moich książek (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
  • Mariusz Szczygieł o Nagrodzie Nike za książkę "Nie ma" (Poranek Dwójki)
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: Andrzej Bołdaniuk/PR

Pretekstem do rozmowy z Mariuszem Szczygłem była jego nowa książka pt. "Nie ma". To zbiór reportaży o żałobie: o sytuacji, w której trzeba pogodzić się z utratą, śmiercią i brakiem. - Moi bohaterowie ze słów "nie ma", które są zabarwione smutkiem, przegraną, cierpieniem próbują uczynić pewną wartość. 

Gość audycji podkreślił, że choć do śmierci nie można się przyzwyczaić, to można się z nią pogodzić, a nawet myśleć o niej czule. Jako przykład podał jedną z bohaterek swoich reportaży, która notuje swoje sukcesy, porażki i stresy w pliku excela. Mariusz Szczygieł mówił też o tekście, przy którego pisaniu się wzruszył, co rzadko mu się zdarza podczas pracy. Ciekawym wątkiem rozmowy były też teksty, w których Mariusz Szczygieł pożegnał bliskie mu osoby.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Mariusz Szczygieł (reportażysta)

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/mko


Czytaj także

Grenlandczycy. Historie ludzi północy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 16:00
- Interesują mnie Grenlandczycy, bo jest ich niezwykle mało, a każdy z nich ma swoją ciekawą historię. Wszystkie ułożyły się w opowieść, która przerodziła się w książkę – mówiła w Dwójce Ilona Wiśniewska, autorka reportażowej książki "Lud. Z grenlandzkiej wyspy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat rozpisany na siedem głosów. Mozaika Michniewicza

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 12:17
- Chciałem pokazać nasze czasy z perspektywy ludzi żyjących w różnych zakątkach globu - mówił w Dwójce autor książki "Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata".
rozwiń zwiń