"Abakanowicz. Totalna" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 21:00
W środowy wieczór rozmawialiśmy o wyjątkowej wystawie prac Magdaleny Abakanowicz we Wrocławiu.
W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawione zostały wszystkie znajdujące się w placówce dzieła artystki
W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawione zostały wszystkie znajdujące się w placówce dzieła artystkiFoto: Jakub Kukla/PR

"Plecy", "Mutanty", "Konglomeraty", "Koło z liną", "Słupy", "Tłum", "Gry wojenne" - kilkaset obiektów składających się na kilkadziesiąt prac Magdaleny Abakanowicz można oglądać w kilkunastu salach wrocławskiego Pawilonu Czterech Kopuł. "Abakanowicz. Totalna" jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich miesięcy, jeśli nie lat.

Na radiowe zwiedzanie wystawy zaprosiliśmy w środę o 21.30. Państwa przewodnikami po twórczości Magdaleny Abakanowicz byli: Iwona Dorota Bigos - kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej Pawilon Czterech Kopuł, dr Barbara Banaś - zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu i prof. Piotr Oszczanowski - dyrektor Muzeum.

To jedna z najbardziej oczekiwanych wystaw ostatnich lat. W 13 salach Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zobaczymy kilkadziesiąt dzieł Magdaleny Abakanowicz. Większość z nich to prace wieloelementowe (w sumie blisko 400 obiektów).

Ekspozycja "Abakanowicz. Totalna" to retrospektywa albo - innymi słowy - totalna prezentacja twórczości znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. Oprócz słynnych abakanów, rzeźb, grafik i obrazów zobaczyć można również materiały dokumentalne przedstawiające aktywność rzeźbiarki na przestrzeni kilkudziesięciu lat.


Posłuchaj
46:19 ABAKANOWICZ_LONG (online-audio-converter.com).mp3 Rozmowa o o wyjątkowej wystawie prac Magdaleny Abakanowicz we Wrocławiu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 


Kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz wystawiana jest w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu Kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz wystawiana jest w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: dr Barbara Banaś (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu) i prof. Piotr Oszczanowski (dyrektor Muzeum)

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 10:00
- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzeźbiarz Jerzy Kalina o twórczości Aliny Szapocznikow. W audycji także o dwóch innych słynnych, polskich rzeźbiarkach: Katarzynie Kobro i Magdalenie Abakanowicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Abakanowicz. Artystka totalna

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 17:30
- Pokazujemy około 50 prac, a dzieła Magdaleny Abakanowicz często składają się z kilku części. Fragment ekspozycji stałej ustąpił miejsca tej wystawie, a jej tytuł wiążemy z historią naszej kolekcji. Mogą Państwo u nas zobaczyć prace, które stały się zaczątkiem wielkiego międzynarodowego sukcesu artystki, czyli słynne abakany. Magdalena Abakanowicz odpowiadała za całą swą karierę, była swoim menadżerem - mówiła w Dwójce dr Barbara Banaś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń