X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy powstanie park rzeźb Magdaleny Abakanowicz?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:00
- To nie musiałoby być w Warszawie. Jej rzeźby najlepiej prezentują się w naturze - mówił w Dwójce Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie, uczestnik dyskusji o potrzebie zabezpieczenia dostępnej w Polsce spuścizny wybitnej polskiej rzeźbiarki.
Audio
  • Dyskusja o spuściźnie Magdaleny Abakanowicz (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz w Grant Park w Chicago
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz w Grant Park w ChicagoFoto: Tony Webster/wikimedia/CC BY-SA 2.0

epa abakanowicz 1200.jpg
Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Marzeniem zmarłej 20 kwietnia Magdaleny Abakanowicz był park rzeźb, który powstałby tuż obok jej pracowni na warszawskim Mokotowie. Na taką lokalizację jednak nie zgodziły się władze miasta. W audycji "O wszystkim z kulturą" dyskutowaliśmy o tym, gdzie powinny znaleźć się prace jednej z najsłynniejszych polskich rzeźbiarek.

Rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak podkreślał, że z jednej strony w sprawie parku rzeźb jest potrzebna solidarność środowiska artystów, z drugiej zaangażowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To rola państwa, żeby zabezpieczyło pewne dzieła i wartości. Jestem przekonany, że do miejsca, w którym powstanie park rzeźb Magdaleny Abakanowicz pielgrzymowały będą tysiące miłośników sztuki.

Z kolei Mariusz Knorowski przestrzegał przed opieszałością w zabezpieczeniu prac Abakanowicz. Gość audycji mówił o losach dzieł innych wybitnych polskich artystów, który kolekcje uległy rozproszeniu, zaginięły, a nawet zostały zutylizowane.

O przełomowości dzieł Magdaleny Abakanowicz opowiadali także Łukasz Gorczyca z Galerii Raster oraz dr Dorota Grubba z ASP w Gdańsku.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście:  Łukasz Gorczyca, dr Dorota Grubba z ASP w Gdańsku, prof. Adam Myjak, rzeźbiarz, rektor ASP w Warszawie, oraz Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 18.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abakanowicz – wyrzeźbić świat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 09:00
– Na powstanie jakiegoś obiektu składa się całe życie doświadczeń, świat wyobrażony, wiele pytań, które człowiek sobie zadaje i na które szuka odpowiedzi – tak o swojej sztuce w "Notatniku Dwójki” mówiła Magdalena Abakanowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:05
– Była wszechstronną osobą. Z rzeczy banalnych i niepotrzebnych potrafiła zrobić dzieła zjawiskowe – mówił krytyk sztuki Paweł Sosnowski o zmarłej w wieku 86 lat rzeźbiarce.
rozwiń zwiń