Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:05
– Była wszechstronną osobą. Z rzeczy banalnych i niepotrzebnych potrafiła zrobić dzieła zjawiskowe – mówił krytyk sztuki Paweł Sosnowski o zmarłej w wieku 86 lat rzeźbiarce.
Audio
  • Magdalenę Abakanowicz wspominają Paweł Sosnowski, prof. Adam Myjak i Mariusz Hermansdorfer (Dwójka)
  • O retrospektywie Magdaleny Abakanowicz opowiada kurator wystawy Mariusz Knorowski z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Audycja Aleksandry Łapkiewicz z 2013 roku)
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb w Chicago
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb w ChicagoFoto: PAP/EPA/TANNEN MAURY

– Zajmując się tkaniną, zastosowała tak nowatorskie rozwiązania, że na określenie jej dzieł ukuto pojęcie "abakany". Od połowy lat 60. te prace są jej wizytówką w każdym poważnym muzeum i każdej poważnej kolekcji. Później poszła w stronę rzeźby realistycznej, ale też z tkaniny. Z juty utwardzanej żywicą zaczęła tworzyć postacie, grupy i tłumy. Miały w sobie coś niesamowitego, a zarazem odwoływały się do figur egipskich – powiedział gość Dwójki.

Paweł Sosnowski opowiadał o najważniejszych rzeźbach Magdaleny Abakanowicz, które można oglądać w bardzo różnych miejscach na świecie (Szwecja, Polska, USA, Korea Południowa), i m.in. o tym, że ponad 20 lat temu artystka miała stworzyć... nową dzielnicę Paryża.

W audycji słuchaliśmy ponadto wspomnień prof. Adama Myjaka i Mariusza Hermansdorfera, a także głosu samej Magdaleny Abakanowicz z archiwalnych nagrań Polskiego Radia. – Podstawowym miernikiem skali życia był dla mnie człowiek. Zajęłam się więc tą wielkością, tą formą, wybierając z niej elementy, które mi wystarczały, by opowiedzieć o kondycji ludzkiej to, co było dla mnie ważne – powiedziała kiedyś artystka.

***

Tytuł audycji: Magdalena Abakanowicz. Wspomnienie

Przygotował: Bartosz Panek

Z nagrań archiwalnych: Magdalena Abakanowicz

Goście: Paweł Sosnowski (krytyk sztuki), prof. Adam Myjak (rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), Mariusz Hermansdorfer (wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 15.15

mc/kul

Czytaj także

Magdalena Abakanowicz nie żyje. Rzeźbiarka miała 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 15:12
Zmarła polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej. Miała 86 lat, żyła i tworzyła w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Magdalena Abakanowicz. "Była damą polskiej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:01
– W kontekście kultury strata Magdaleny Abakanowicz jest porównywalna z odejściem Andrzeja Wajdy – mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Magdalena Abakanowicz zmarła w wieku 87 lat. O jej śmierci poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń