X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:05
– Była wszechstronną osobą. Z rzeczy banalnych i niepotrzebnych potrafiła zrobić dzieła zjawiskowe – mówił krytyk sztuki Paweł Sosnowski o zmarłej w wieku 86 lat rzeźbiarce.
Audio
  • Magdalenę Abakanowicz wspominają Paweł Sosnowski, prof. Adam Myjak i Mariusz Hermansdorfer (Dwójka)
  • O retrospektywie Magdaleny Abakanowicz opowiada kurator wystawy Mariusz Knorowski z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (Audycja Aleksandry Łapkiewicz z 2013 roku)
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb w Chicago
Magdalena Abakanowicz wśród swoich rzeźb w ChicagoFoto: PAP/EPA/TANNEN MAURY

– Zajmując się tkaniną, zastosowała tak nowatorskie rozwiązania, że na określenie jej dzieł ukuto pojęcie "abakany". Od połowy lat 60. te prace są jej wizytówką w każdym poważnym muzeum i każdej poważnej kolekcji. Później poszła w stronę rzeźby realistycznej, ale też z tkaniny. Z juty utwardzanej żywicą zaczęła tworzyć postacie, grupy i tłumy. Miały w sobie coś niesamowitego, a zarazem odwoływały się do figur egipskich – powiedział gość Dwójki.

Paweł Sosnowski opowiadał o najważniejszych rzeźbach Magdaleny Abakanowicz, które można oglądać w bardzo różnych miejscach na świecie (Szwecja, Polska, USA, Korea Południowa), i m.in. o tym, że ponad 20 lat temu artystka miała stworzyć... nową dzielnicę Paryża.

W audycji słuchaliśmy ponadto wspomnień prof. Adama Myjaka i Mariusza Hermansdorfera, a także głosu samej Magdaleny Abakanowicz z archiwalnych nagrań Polskiego Radia. – Podstawowym miernikiem skali życia był dla mnie człowiek. Zajęłam się więc tą wielkością, tą formą, wybierając z niej elementy, które mi wystarczały, by opowiedzieć o kondycji ludzkiej to, co było dla mnie ważne – powiedziała kiedyś artystka.

***

Tytuł audycji: Magdalena Abakanowicz. Wspomnienie

Przygotował: Bartosz Panek

Z nagrań archiwalnych: Magdalena Abakanowicz

Goście: Paweł Sosnowski (krytyk sztuki), prof. Adam Myjak (rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych), Mariusz Hermansdorfer (wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 15.15

mc/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Abakanowicz nie żyje. Rzeźbiarka miała 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 15:12
Zmarła polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz - poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej nazwisko znajduje się we wszystkich leksykonach sztuki współczesnej. Miała 86 lat, żyła i tworzyła w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Magdalena Abakanowicz. "Była damą polskiej sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:01
– W kontekście kultury strata Magdaleny Abakanowicz jest porównywalna z odejściem Andrzeja Wajdy – mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Magdalena Abakanowicz zmarła w wieku 87 lat. O jej śmierci poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
rozwiń zwiń