Czy powstanie park rzeźb Magdaleny Abakanowicz?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 18:00
- To nie musiałoby być w Warszawie. Jej rzeźby najlepiej prezentują się w naturze - mówił w Dwójce Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie, uczestnik dyskusji o potrzebie zabezpieczenia dostępnej w Polsce spuścizny wybitnej polskiej rzeźbiarki.
Audio
  • Dyskusja o spuściźnie Magdaleny Abakanowicz (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz w Grant Park w Chicago
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz w Grant Park w ChicagoFoto: Tony Webster/wikimedia/CC BY-SA 2.0

epa abakanowicz 1200.jpg
Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Marzeniem zmarłej 20 kwietnia Magdaleny Abakanowicz był park rzeźb, który powstałby tuż obok jej pracowni na warszawskim Mokotowie. Na taką lokalizację jednak nie zgodziły się władze miasta. W audycji "O wszystkim z kulturą" dyskutowaliśmy o tym, gdzie powinny znaleźć się prace jednej z najsłynniejszych polskich rzeźbiarek.

Rektor ASP w Warszawie prof. Adam Myjak podkreślał, że z jednej strony w sprawie parku rzeźb jest potrzebna solidarność środowiska artystów, z drugiej zaangażowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - To rola państwa, żeby zabezpieczyło pewne dzieła i wartości. Jestem przekonany, że do miejsca, w którym powstanie park rzeźb Magdaleny Abakanowicz pielgrzymowały będą tysiące miłośników sztuki.

Z kolei Mariusz Knorowski przestrzegał przed opieszałością w zabezpieczeniu prac Abakanowicz. Gość audycji mówił o losach dzieł innych wybitnych polskich artystów, który kolekcje uległy rozproszeniu, zaginięły, a nawet zostały zutylizowane.

O przełomowości dzieł Magdaleny Abakanowicz opowiadali także Łukasz Gorczyca z Galerii Raster oraz dr Dorota Grubba z ASP w Gdańsku.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście:  Łukasz Gorczyca, dr Dorota Grubba z ASP w Gdańsku, prof. Adam Myjak, rzeźbiarz, rektor ASP w Warszawie, oraz Mariusz Knorowski z Muzeum Plakatu w Wilanowie

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Abakanowicz – wyrzeźbić świat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 09:00
– Na powstanie jakiegoś obiektu składa się całe życie doświadczeń, świat wyobrażony, wiele pytań, które człowiek sobie zadaje i na które szuka odpowiedzi – tak o swojej sztuce w "Notatniku Dwójki” mówiła Magdalena Abakanowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Abakanowicz. "Ikona polskiej rzeźby"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 23:05
– Była wszechstronną osobą. Z rzeczy banalnych i niepotrzebnych potrafiła zrobić dzieła zjawiskowe – mówił krytyk sztuki Paweł Sosnowski o zmarłej w wieku 86 lat rzeźbiarce.
rozwiń zwiń