Chłopecki – prowokujące łaskotanie i erotyzm muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:00
– W tych tekstach wszystko zaczyna się i kończy na erotyce – mówił Jan Topolski, redaktor drugiego tomu pism Andrzeja Chłopeckiego pt. "Muzyka wzwodzi".
Audio
  • Chłopecki – prowokujące łaskotanie i erotyzm muzyki (Strefa literatury/Dwójka)
Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety to drugi, po tomie Dziennik ucha. Słuchane na ostro, zbiór felietonów Andrzeja Chłopeckiego
"Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety" to drugi, po tomie "Dziennik ucha. Słuchane na ostro", zbiór felietonów Andrzeja ChłopeckiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Próbował brać się za bary z muzyką i opisać coś, co jest właściwie niemożliwe do opisania – powiedział Jan Topolski, a Daniel Cichy dodał, że w pisaniu Chłopeckiego zawsze chodziło o namiętności. – Jego krytyka taka właśnie była. W muzyce szukał zmysłowości i potrafił pięknie ją nazwać – stwierdził.

Rafał Augustyn zwrócił uwagę na polemiczną pasję krytyka. – Czy wsadzał kij w mrowisko? Niekoniecznie. Ale na pewno był trochę chytry. Jego rzekome ataki lepiej byłoby nazwać "łaskotaniem" – mówił, odnosząc się m.in. do słynnego kontrowersyjnego tekstu "Socjalistyczny Penderecki", po którym na głowę Chłopeckiego posypały się gromy.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Goście: Rafał Augustyn (kompozytor, publicysta muzyczny), Daniel Cichy (muzykolog, redaktor naczelny PWM), Jan Topolski (muzykolog, redaktor tomu pism Andrzeja Chłopeckiego "Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety")

Data emisji: 30.11.2014

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnie z Andrzejem Chłopeckim

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 10:00
- Często zaciekle spieraliśmy się o muzykę. Ale te dyskusje wzbogacały nas obu - mówił w Dwójce kompozytor Paweł Szymański. W przerwie koncertu "Andrzej Chłopecki in memoriam" wspominaliśmy zmarłego przed rokiem muzykologa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Chłopecki. Wciąż na ostro

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 10:00
"Muzyka wzwodzi. Diagnozy i portrety" to drugi już zbiór tekstów wybitnego publicysty muzycznego. Porozmawiamy o nim w niedzielny wieczór.
rozwiń zwiń