X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak być kochanym. Kazimierz Brandys

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 12:38
O życiu i twórczości popularnego niegdyś, dziś już nieco zapomnianego, pisarza i eseisty opowie m.in. Janusz Zaorski.
Dużym uznaniem cieszyły się eksperymenty literackie Kazimierza Brandysa, np. powieść w formie listów Wariacje pocztowe.
Dużym uznaniem cieszyły się eksperymenty literackie Kazimierza Brandysa, np. powieść w formie listów "Wariacje pocztowe". Foto: Tsg1/Pixabay, lic. CC0 1.0

11 marca minie 15. rocznica śmierci Kazimierza Brandysa: twórcy, którego dwa utwory zyskały sławę dzięki mistrzowskiemu przeniesieniu ich na ekran. Pierwszy to opowiadanie "Jak być kochaną" (film Jerzego Wojciecha Hasa ze znakomitą rolą Barbary Kraftówny jako Felicji). Brandys wystąpił tu również jako współscenarzysta. Następny to powieść "Matka Królów", zekranizowana przez Janusza Zaorskiego, który był nie tylko reżyserem filmu, ale także autorem scenariusza. Filmowane były też inne utwory Kazimierza Brandysa, ale nie osiągnęły one sławy ani artystycznego lotu wyżej wymienionych, choć w swoim czasie budziły zainteresowanie.

Twórczość i los Kazimierza Brandysa uwikłane były w historię. Można zatem powiedzieć, że pozostaje on pisarzem kontrowersyjnym. "Nierzeczywistość" to jeden z pierwszych utworów, jakie wydane zostały w drugim obiegu. Natomiast powieść "Obywatele" jest jaskrawym przykładem stalinowskiej propagandy.

Poczynając od "Miesięcy", zaczyna Brandys uprawiać swego rodzaju biograficzną autokreację. Ostatnia jego książka, wydana już po śmierci autora, to "Co nie jest prawdą - notatki z lektur i życia".

W audycji poświęconej Kazimierzowi Brandysowi udział wezmą: Elżbieta Sawicka, prof. Stanisław Bereś, Marek Kochan i Janusz Zaorski.

***

Na "Strefę literatury" w niedzielę (8.03) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Anna Lisiecka i Anna Sieradzan.

jp/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowakowski przykładem dla młodych pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 17:00
- Marek pisał o środowisku, które poznał. Czuło się od początku, że to nie jest proza wymyślona - o specyfice twórczości Marka Nowakowskiego opowiadał w Dwójce jego przyjaciel Kazimierz Orłoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy Włosi czytają Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 21:00
– Znalazłam kiedyś książkę Ryszarda Kapuścińskiego na pchlim targu. Uwielbiają go nawet prości ludzie – mówiła Vera Verdiani, laureatka nagrody dla tłumacza dzieł pisarza.
rozwiń zwiń