Nieznana powieść Hłaski znaleziona... w internecie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:00
- Każdy mógł znaleźć ten maszynopis. Wystarczyło przeszukać uważnie internetowy katalog Ossolineum - opowiadał odkrywca i edytor "Wilka".
Audio
Marek Hłasko - jeden z najsłynniejszych pisarzy, którzy wyjechali z Polski i nigdy do niej nie wrócili
Marek Hłasko - jeden z najsłynniejszych pisarzy, którzy wyjechali z Polski i nigdy do niej nie wróciliFoto: PAP/Adam Mottl

W poznańskich zbiorach Radosław Młynarczyk odkrył aż sześć teczek opisanych tytułem krótkiego opowiadania Marka Hłaski "Sonata marymoncka". Po ich otwarciu odkrył prozę, którą z "Sonatą" łączyła sceneria oraz postać bohatera - Ryśka Lewandowskiego. Powieść "Wilk" rozgrywa się jednak w dwudziestoleciu międzywojennym i przedstawia zupełnie inną historię.

Jest to w pewnym sensie historia dojrzewana głównego bohatera do socjalizmu, co znakomicie wpisuje się w politykę kulturalną wczesnych lat 50. Ale czy "Wilka" można nazwać powieścią socrealistyczną, skoro Rysiek Lewandowski modli się o... przyjęcie do partii?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer

Goście: Radosław Młynarczyk (odkrywca i edytor powieści "Wilk" Marka Hłaski), dr Piotr Weiser (autor eseju "To nie ja wymyśliłem ten kraj. Izrael Hłaski")

Data emisji: 13.09.2015

Godzina emisji: 22.30

mm/mc

Czytaj także

Pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 20:30
Marek Hłasko – pisarz otoczony legendą – miał biografię, która może zadziwić, a nawet szokować. Polski James Dean, jak go zwano, był jednak tak naprawdę kimś więcej niż tylko buntownikiem i prowokatorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Hłasko targował się o każde słowo

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
Listy Hłaski rozszerzają nie tylko jego biografię, lecz także rzucają światło na jego pojmowanie prawdy literackiej i autonomii dzieła literackiego. – Mnie samemu dopiero lektura tej korespondencji pozwoliła zrozumieć wiele rzeczy – mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski, brat cioteczny pisarza i autor wyboru "Marek Hłasko. Listy".
rozwiń zwiń