Kto w Rosji ma problem z Anną Achmatową?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 15:30
– Achmatowa jest pewnym kryterium, którym sprawdza się przynależność do jednej z dwóch Rosji – mówił Adam Pomorski, tłumacz dzieł rosyjskiej pisarki.
Audio
  • Kto w Rosji ma problem z Anną Achmatową? (Strefa literatury/Dwójka)
Portret Anny Achmatowej autorstwa Nathana Altmana
Portret Anny Achmatowej autorstwa Nathana AltmanaFoto: Nathan Altman/Wikipedia

– Dla Rosji jej wielkość może być problemem, bo w lustrze tej wielkości odbija się ta Rosja, która przesłuchiwała i gnała na zagładę. Prowokuje to tę Rosję i jej potomność do ataku – zauważył Adam Pomorski, odwołując się do słów samej artystki o dwóch Rosjach, które stoją naprzeciw siebie.

Autor przekładów poezji i prozy Achmatowej tłumaczył m.in., w jaki sposób pisarka stała się moralnym kryterium w ocenie rosyjskiego społeczeństwa, a także opowiadał o jej życiu (m.in. przyjaźni z Modiglianim) oraz jej twórczości, którą dogłębnie poznał jako tłumacz.

Natomiast Piotr Mitzner opowiadał o zachowanych w archiwach nagraniach "wiolonczelowego głosu" poetki, którego także mogliśmy wysłuchać w audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Joanna Szwedowska

Goście: Adam Pomorski (tłumacz, eseista, krytyk literacki), Piotr Mitzner (poeta, eseista, pisarz)

Z nagrań archiwalnych: Anna Achmatowa

Data emisji: 6.03.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch


Czytaj także

Anna Achmatowa - poezja w cieniu stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 05:40
132 lata temu, 23 czerwca 1889, w Odessie urodziła się Anna Achmatowa, jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek. Przez lata władze sowieckie ledwo tolerowały jej obecność, aż do całkowitego zakazu publikacji jej utworów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka czyta Nadieżdę Mandelsztam

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:00
"Wspomnienia" żony rosyjskiego poety Osipa Mandelsztama to świadectwo wspaniałej miłości i odwagi wobec nieludzkiego terroru.
rozwiń zwiń