X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie ufaj narratorom w powieściach Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 12:00
- W sześciu z siedmiu powieści, które do tej pory napisał, Kazuo Ishiguro korzystał z narracji pierwszoosobowej, co więcej czytelnik z biegiem czasu orientuje się, że narrator nie jest osobą, której należy we wszystko wierzyć - o pisarstwie tegorocznego laureata Nobla mówił w Dwójce dr Wojciech Drąg z Uniwersytetu Wrocławskiego
Audio
  • Rozmowa o twórczości Kazuo Ishiguro (Strefa literatury/Dwójka)
Kazuo Ishiguro podczas swojego wykładu noblowskiego, 7.12.2017 Sztokholm
Kazuo Ishiguro podczas swojego wykładu noblowskiego, 7.12.2017 SztokholmFoto: PAP/EPA/Stina Stjernkvist

W sztokholmskim ratuszu siódmego grudnia tegoroczni laureaci Nagród Nobla odebrali swoje dyplomy. Wśród nich znalazł się brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro.

Krytyk literacki Wojciech Szot zwrócił uwagę, że w noblowskim przemówieniu literata można było odnaleźć jeden z elementów jego pisarstwa. - Mówi się o Ishiguro jako pisarzu pozbawionym poczucia humoru i to się objawiło podczas jego wystąpienia, gdy próbował dwukrotnie zażartować i wyszły mu  tzw. suchary.

Na szczęście bawienie czytelnika nie jest celem pisarstwa Ishiguro. Zdaniem literaturoznawcy dra Wojciecha Drąga brytyjski pisarz zajmuje się przede wszystkim zjawiskiem straty i wspominaniem. - Pamięć jest jednym z najważniejszych elementów jego książek. Ich bohaterowie odwiedzają swoją przeszłość i szukają w niej sensów. Próbują uzasadnić swoje życiowe wybory - mówił Drąg. Gość audycji zwrócił uwagę, że Ishiguro chętnie korzysta z figury niewiarygodnego narratora, który poprzez elegancki i dość formalny język próbuje ukryć różne tajemnice i emocje.

W "Strefie liteatury" rozmawialiśmy także z autorem przekładu "Okruchów dnia" Janem Rybickim, który wyjaśnił, dlaczego wstydzi się tego tłumaczenia, ale też bronił też twórczość Ishiguro, który zdaniem części krytków nie zasłużył na Nobla. Mniej uznania dla noblisty miał Wojciech Szot, który stwierdził, że gdy przeczyta się jedną jego powieść, to tak jakby się przeczytało wszystkie. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Jan Rybicki (tłumacz), dr. Wojciech Drąg (literaturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego), Wojciech Szot (krytyk literacki)

Data emisji: 10.12.2017

Godzina emisji: 20.00

bch/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niepocieszony" Kazuo Ishiguro. Czytamy noblistę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 11:00
Fragmenty książki laureata literackiej nagrody Nobla w 2017 r. Powieść napisaną w konwencji kafkowskiej groteski prezentował słuchaczom Dwójki Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń