Literacki Nobel. "Ishiguro oczarował Akademię smutkiem i zadumą"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:30
- Gdy pisarz miał pięć lat, wyemigrował wraz z rodziną z Japonii. To był dla niego kluczowy moment - stał się wówczas człowiekiem oderwanym od korzeni. To sprawiło, że bohaterowie jego powieści zawsze są świadkami końca jakiegoś świata – powiedział w Dwójce pisarz Robert Ziębiński.
Audio
  • Pisarz Robert Ziębiński o twórczości Kazuo Ishiguro, laureata literackiej nagrody Nobla za 2017 rok (Wybieram Dwójkę)
Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz uhonorowany w 2017 roku literacką nagrodą Nobla
Kazuo Ishiguro - brytyjski pisarz uhonorowany w 2017 roku literacką nagrodą NoblaFoto: PAP/EPA

- To proza rozliczeniowa człowieka z samym sobą i ze swoim wyobrażeniem świata. Ishiguro nikogo nie oskarża, lecz stawia wobec czegoś nieuniknionego, na co człowiek nie ma wpływu i z czym w końcu musi się pogodzić – powiedział gość Dwójki. I jako przykład podał zbiór opowiadań "Nokturny" kreślących obraz doświadczeń pokolenia, które było świadkiem upadku muru berlińskiego - dodał pisarz, który opowiadał o twórczości 114. laureata literackiej Nagrody Nobla. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że w powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, pisarz obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

W nagraniu audycji posłuchamy także o tym, jaki wpływ na popularność Kazuo Ishiguro w Polsce miały ekranizacje jego prozy, skąd pisarz czerpie inspiracje dla swojej twórczości, i czy pisanie tekstów do piosenek to dla niego praca, czy raczej wytchnienie od literatury.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Kuba Kukla

Goście: Robert Ziębiński (pisarz)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 16.00

mko/mz

***

Kazuo Ishiguro to brytyjski autor japońskiego pochodzenia, który od roku 1960 mieszka w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu do tegorocznego werdyktu Akademia podkreśliła, że pisarz w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, pisarz obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

Do jego najbardziej znanych powieści należą "Pejzaż w kolorze sepii", "Okruchy dnia", "Malarz świata ułudy", "Nie opuszczaj mnie" czy wydany niedawno "Pogrzebany olbrzym". Jego twórczość została spopularyzowana dzięki filmom. W ekranizacji "Okruchów dnia" wystąpili Anthony Hopkins i Emma Thompson. Z kolei filmie na podstawie "Nie opuszczaj mnie" zagrali Keira Knightley i Carey Mulligan.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bob Dylan. Takiego noblisty jeszcze nie było

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 22:00
Ogłoszony 13 października werdykt Akademii Szwedzkiej budzi sporo emocji. W Dwójce przyjrzeliśmy się twórczości tegorocznego laureata literackiej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja i kradzione płyty Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 15:00
- Teksty pisane przez Boba Dylana tak naprawdę pokazują całą swoją siłę, dopiero wtedy, gdy są śpiewane – powiedział w Dwójce Jerzy Jarniewicz, autor książki "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczny koktajl, czyli przepis Zafóna na dobrą książkę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 19:45
– Sukces pisarski Zafóna polega na tym, że przypomniał on magiczną rolę książki. Wyraziste postaci i wartka akcja, przygoda, tajemnica, humor i groza mieszają się tu w jeden znakomity koktajl - mówił w Dwójce Carlos Marrodán Casas, tłumacz prozy hiszpańskiego pisarza.
rozwiń zwiń