"Ostatnie wiersze Herberta powstawały straszliwym wysiłkiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 16:58
- Jeszcze trzeba zapisać te ostatnie słowa, jeszcze domknąć myśl, dopełnić. "Epilog burzy" to zapisane dni przedostatnie poety, w których mówi ten, który rozstaje się ze światem – powiedział w Dwójce prof. Bronisław Maj.
Audio
  • "W te dni przedostatnie". Pamięci Zbigniewa Herberta (Strefa literatury/Dwójka)
Zbigniew Herbert
Zbigniew Herbert Foto: PAP/CAF/Piotr Janowski

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

W 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta zaprosilismy słuchaczy na literacko-dokumentalną opowieść o ostatnich miesiącach życia poety.

"Nazwać świat … Nikt z nas naprawdę nie wie, jaka jest cena, którą płaci Poeta za ten dar. A płaci całym swoim życiem, przez siedemdziesiąt cztery lata, ich daremnym szczęściem, udręką cierpienia; trawiony bezdomnością i bólem, radością i rozpaczą" - tymi słowami Piotr Kłoczowski żegnał Zbigniewa Herberta na Cmentarzu Powązkowskim.


zbigniew herbert 1200 PAP.jpg
20. rocznica śmierci Herberta w radiowej Dwójce

Poeta zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Dokładnie w 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta wysłuchaliśmy wspomnień żony poety Katarzyny Herbertowej oraz przyjaciół i znajomych, którzy odwiedzali go w ostatnim okresie życia. O ważnych wydarzeniach związanych z twórczością Herberta z tego ostatniego czasu opowiadali historycy literatury i krytycy. Usłyszeliśmy wiersze czytane przez poetę, zarejestrowane dwa i pół miesiąca przed jego śmiercią, a także utwory z ostatniego wydanego w kwietniu 1998 roku tomu "Epilog burzy".

- Myślę, że burza była jego żywiołem. Herbert pisał, że bez nie świat jest nieprawdziwy i nasze życie jest pełne takich burz, konfliktów. Tak też mówił w szczególności o poetach tworzących w bloku wschodnim, gdzie spokoju nie ma. Te słowa to także wskazówka, jak możemy spojrzeć na jego życie. Burzliwe, niełatwe, pełne poszarpanych akordów - powiedziała prof. Małgorzata Mikołajczak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Katarzyna Herbertowa, prof. Małgorzata Mikołajczak, Klara Sielicka-Baryłka, Piotr Kłoczowski, Andrzej Gelberg, prof. Bronisław Maj, Andrzej Franaszek, Łukasz Lewandowski, Lech Kowalewski.

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Czytaj także

"Kochanowski i Herbert rozmawialiby o Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 17:36
- Czasami zapominamy, że obaj poeci byli bardzo zatroskani o życie publiczne. Wiele fraszek Jana Kochanowskiego odnosi się do spraw bieżących. Na jego imieninach obaj rozmawiali by pewnie też o poezji - mówił w Dwójce Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń