X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ostatnie wiersze Herberta powstawały straszliwym wysiłkiem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 16:58
- Jeszcze trzeba zapisać te ostatnie słowa, jeszcze domknąć myśl, dopełnić. "Epilog burzy" to zapisane dni przedostatnie poety, w których mówi ten, który rozstaje się ze światem – powiedział w Dwójce prof. Bronisław Maj.
Audio
  • "W te dni przedostatnie". Pamięci Zbigniewa Herberta (Strefa literatury/Dwójka)
Zbigniew Herbert
Zbigniew Herbert Foto: PAP/CAF/Piotr Janowski

biografia_herbert_1200.jpg
Dwa tysiące stron życia. Czytamy biografię Herberta

W 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta zaprosilismy słuchaczy na literacko-dokumentalną opowieść o ostatnich miesiącach życia poety.

"Nazwać świat … Nikt z nas naprawdę nie wie, jaka jest cena, którą płaci Poeta za ten dar. A płaci całym swoim życiem, przez siedemdziesiąt cztery lata, ich daremnym szczęściem, udręką cierpienia; trawiony bezdomnością i bólem, radością i rozpaczą" - tymi słowami Piotr Kłoczowski żegnał Zbigniewa Herberta na Cmentarzu Powązkowskim.


zbigniew herbert 1200 PAP.jpg
20. rocznica śmierci Herberta w radiowej Dwójce

Poeta zmarł w Warszawie 28 lipca 1998 roku. Dokładnie w 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta wysłuchaliśmy wspomnień żony poety Katarzyny Herbertowej oraz przyjaciół i znajomych, którzy odwiedzali go w ostatnim okresie życia. O ważnych wydarzeniach związanych z twórczością Herberta z tego ostatniego czasu opowiadali historycy literatury i krytycy. Usłyszeliśmy wiersze czytane przez poetę, zarejestrowane dwa i pół miesiąca przed jego śmiercią, a także utwory z ostatniego wydanego w kwietniu 1998 roku tomu "Epilog burzy".

- Myślę, że burza była jego żywiołem. Herbert pisał, że bez nie świat jest nieprawdziwy i nasze życie jest pełne takich burz, konfliktów. Tak też mówił w szczególności o poetach tworzących w bloku wschodnim, gdzie spokoju nie ma. Te słowa to także wskazówka, jak możemy spojrzeć na jego życie. Burzliwe, niełatwe, pełne poszarpanych akordów - powiedziała prof. Małgorzata Mikołajczak. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Katarzyna Herbertowa, prof. Małgorzata Mikołajczak, Klara Sielicka-Baryłka, Piotr Kłoczowski, Andrzej Gelberg, prof. Bronisław Maj, Andrzej Franaszek, Łukasz Lewandowski, Lech Kowalewski.

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kochanowski i Herbert rozmawialiby o Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 17:36
- Czasami zapominamy, że obaj poeci byli bardzo zatroskani o życie publiczne. Wiele fraszek Jana Kochanowskiego odnosi się do spraw bieżących. Na jego imieninach obaj rozmawiali by pewnie też o poezji - mówił w Dwójce Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń