X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Ruszar: pozycja Herberta jest dziś nie do utrzymania

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 13:52
- To jest poeta elitarny. Żeby go dobrze rozumieć i podziwiać, trzeba mieć kompetencje czytelnicze, których dzisiaj brakuje - mówił w Dwójce znawca twórczości Zbigniewa Herbeta.
Audio
  • Rozmowa o współczesnym odbiorze twórczości Zbigniewa Herberta (Strefa literatury/Dwójka)
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: PAP/Piotr Janowski

przodownicy lektury książki 1200x500.jpg
Zbigniew Herbert - serwis specjalny Polskiego Radia

Rok 2018, ustanowiony przez sejm Rokiem Zbigniewa Herberta, obfitował w wiele wydarzeń przypominających postać tego wybitnego poety. Mimo tych starań, zdaniem dr Józefa Marii Ruszara, nie ma dziś szans, by twórczość autora "Pana Cogito" cieszyła się równie dużą popularnością, jak w okresie PRL. - W tamtym czasie wybitni twórcy, nawet jeśli mieli problemy z cenzurą, mogli osiągnąć jakąś pozycję na parnasie, który był jeden. Dziś nie ma parnasu, są parnasiki. Nastąpiło daleko idące rozproszenie literatury.

Jako drugą przyczynę dr Ruszar przywołał obecny trend kulturowy, wedle którego twórcy nie odnoszą się do dokonań minionych pokoleń. - Miłosz i Herbert swoją wielkość zawdzięczali temu, że byli kontunuatorami tego dorobku. Dziś doszło do zerwania z tradycją, ona została unieważniona.

O dawniejszym i współczesnym znaczeniu twórczości poety mówił też Andrzej Mietkowski, który był koordynatorem Roku Zbigniewa Herberta z ramienia Biblioteki Narodowej. Publicysta wskazał na działania, które pomagają dotrzeć z dorobkiem twórcy do nowych pokoleń.

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Przygotowały: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Anna Sieradzan

Goście: dr Józef Maria Ruszar, Andrzej Mietkowski, Maria Dzieduszycka

Data emisji: 30.12.2018

Godzina emisji: 20.00

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamiątki z podróży, plakaty, książki. W domu Herbertów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 15:24
- Książki przestały się mieścić w bibliotece, wyszły na korytarz, zajęły sypialnię, kolejne pokoje - opowiadała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Z. Herberta, w Dwójkowej audycji, w której odwiedziliśmy dom poety.
rozwiń zwiń