Pamiątki z podróży, plakaty, książki. W domu Herbertów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 15:24
- Książki przestały się mieścić w bibliotece, wyszły na korytarz, zajęły sypialnię, kolejne pokoje - opowiadała Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Z. Herberta, w Dwójkowej audycji, w której odwiedziliśmy dom poety.
Audio
  • Pamiątki z podróży, plakaty, książki. Dom Herbertów (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: LiliGraphie /Shutterstock.com

- Jak tu przyjechaliśmy, było koszmarnie, park był zaniedbany. Ale Herbert powiedział: "tu albo nigdzie" - wspominała Katarzyna Herbert początki mieszkania w domu przy parku Morskie Oko w Warszawie.

W audycji usłyszeliśmy m.in. o zawartości bogatej biblioteki domowej Herberta ("to wszystko przywiezione przez niego na plecach") czy o pamiątkach z licznych podróży (maska Agamemnona, miniatura wazy greckiej, plakaty).

Zbigniew Herbert. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia >>> 

W poniedziałek (29.10) przypadnie 94. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. W tym roku - który należał do niego - obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci tego wybitnego poety.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Dawid Dziedziczak

Goście: Katarzyna Herbert oraz Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 25.10.2018

Godzina emisji: 15.00

jp/mko

Czytaj także

Francuska biografia Herberta. Poezja przeciwko rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 13:49
- Dlaczego Herbert? Jego myśl jest pozornie racjonalna, a jednocześnie jego poezja jest filozoficzna - tłumaczyła Brigitte Gautier, autorka francuskiej biografia Herberta, swoje zainteresowanie polskim poetą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Haliny Herbert-Żebrowskiej: mama była bardzo zadzierzysta

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 08:25
- To była osóbka drobna, subtelna, ale też potrafiła dać się nieźle we znaki. Młodzież i nauczyciele ze szkół herbertowskich rozpływali się nad nią, co czasem mnie drażniło. Bycie jej synem nie było rzeczą taką znowuż słodką - mówił w Dwójce Rafał Żebrowski.
rozwiń zwiń