Prof. Nasiłowska: poezja Wierzyńskiego była skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 14:14
- Obraz Kazimierza Wierzyńskiego z lat jego debiutu, jego młodości poetyckiej zupełnie nie zgadza się z tym, kim Wierzyński był potem. Tej różnicy nie da się streścić jednym zdaniem - mówiła w Dwójce Anna Nasiłowska w 50. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów.
Audio
  • Zaufać poezji. O Kazimierzu Wierzyńskim w 50. rocznicę śmierci (Strefa literatury/Dwójka)
Kazimierz Wierzyński
Kazimierz WierzyńskiFoto: NAC/domena publiczna

dw

Kazimierz Wierzyński 1200.jpg
Kazimierza Wierzyńskiego "Pamiętnik poety"

Kazimierz Wierzyński zmarł 13 lutego 1969 roku w Londynie. Do ostatnich chwil życia pracował nad swoim ostatnim tomem "Sen mara". Był nie tylko poetą, lecz także eseistą, prozaikiem, dziennikarzem, radiowcem prowadzącym audycje w Radiu Wona Europa i autorem pięknej biografii Fryderyka Chopina. To jednak poezja była w jego życiu najważniejsza. Podkreślał to wielokrotnie pisząc, że "zaufał poezji, jedynej wartości jaką umiał wytworzyć".

W tym roku mija również 100. rocznica debiutu Kazimierza Wierzyńskiego (tom "Wiosna i wino" ukazał się na początku 1919 roku). - Aura jego debiutu nie zgadzała się z aurą czasów. To było pisanie na przekór rzeczywistości. Zresztą wszyscy młodzi Skamandryci na tle tych niezwykłych wydarzeń historycznych mieli podobnie. Ten wspaniały wiersz "Zielono mam w głowie" Wierzyński napisał jako uciekinier z obozu jenieckiego w Kijowie ukrywający się pod fałszywym nazwiskiem. W tym samym czasie, na tle tych samych bardzo dramatycznych wydarzeń na Ukranie, nie wróżących nawet tego, co będzie z odzyskaniem niepodległości, Iwaszkiewicz napisał "Oktostychy" - tłumaczył Radosław Romaniuk.

Co przełomowego w polskiej poezji przyniósł tom "Wiosna i wino"? Który twórca młodopolski miał silny wpływ na Kazimierza Wierzyńskiego? Czy był on zwolennikiem Józefa Piłsudskiego? Jakie mity narosły wokół Skamandrytów i jak było naprawdę? O tym w nagraniu audycji, w którym wykorzystano również archiwalne fragmenty gawędy poety.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Anna Nasiłowska, prof. Krzysztof Dybciak, Paweł Kądziela i Radosław Romaniuk

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Czytaj także

Wierzyński i Lechoń. Gorzkie listy poetów na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:00
- Ton tych listów jest depresyjny i pesymistyczny, ale jest też ogromna masa humoru, dowcipów językowych, absurdalnych sytuacji, w których bawili po skamandrycku - o korespondencji dwóch wielkich potetów, prowadzonej w latach 1941-1956 opowiadała w Dwójce Beata Dorosz.
rozwiń zwiń