Zygmunt Krasiński. "Trzeci wieszcz", który popadł w zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:02
- W XIX w. i na początku XX w. Krasiński był wymieniany tuż obok Mickiewicza i Słowackiego. Później jego spuścizna była wykorzystywana do różnych spraw nieliterackich. Krasiński zaczął być portretowany w wąski, określony sposób: jako poeta religijny, który miał fobię antyrosyjską i stopniowo odszedł w zapomnienie - mówił w Dwójce prof. Mirosław Strzyżewski.
Audio
  • Krasiński do czytania (Strefa literatury/Dwójka)
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w Warszawie
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w WarszawieFoto: Polona.pl

Punktem wyjścia do dyskusji w naszej audycji było wznowienie "Dzieł zebranych" Zygmunta Krasińskiego, którego w zeszłym roku dokonało Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ośmiotomowej edycji znalazły się m.in. wiersze, poematy, dramaty, proza poetycka, listy literackie. Jak napisał redaktor całości prof. Mirosław Strzyżewski: "Pragniemy przypomnieć i Krasińskiego i epokę bez współczesnych nam ideologicznych nadinterpretacji, wierząc, że przez taki właśnie, a nie inny układ dzieł, Krasiński powróci do nas na nowo, pełniejszy i odrodzony. Nad pomnik z brązu lub granitu przedkładamy poetów żywych, przemawiających do nas mądrością i uczuciami".

O tym, co znaczy czytać Krasińskiego dziś opowiadali edytorzy jego dzieł z UMK w Toruniu: dr Agnieszka Markuszewska, dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska i prof. Mirosław Strzyżewski.

***

Tytuł: Strefę literatury 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 3.03.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Czytaj także

Zygmunt Krasiński - wieszcz rozdarty miłością i cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:55
Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów, mówił o sobie, że jest "wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu".
rozwiń zwiń