X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zygmunt Krasiński. "Trzeci wieszcz", który popadł w zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 14:02
- W XIX w. i na początku XX w. Krasiński był wymieniany tuż obok Mickiewicza i Słowackiego. Później jego spuścizna była wykorzystywana do różnych spraw nieliterackich. Krasiński zaczął być portretowany w wąski, określony sposób: jako poeta religijny, który miał fobię antyrosyjską i stopniowo odszedł w zapomnienie - mówił w Dwójce prof. Mirosław Strzyżewski.
Audio
  • Krasiński do czytania (Strefa literatury/Dwójka)
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w Warszawie
Karol Beyer, fot. Zygmunta Krasińskiego, przed 1859, Biblioteka Narodowa w WarszawieFoto: Polona.pl

Punktem wyjścia do dyskusji w naszej audycji było wznowienie "Dzieł zebranych" Zygmunta Krasińskiego, którego w zeszłym roku dokonało Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ośmiotomowej edycji znalazły się m.in. wiersze, poematy, dramaty, proza poetycka, listy literackie. Jak napisał redaktor całości prof. Mirosław Strzyżewski: "Pragniemy przypomnieć i Krasińskiego i epokę bez współczesnych nam ideologicznych nadinterpretacji, wierząc, że przez taki właśnie, a nie inny układ dzieł, Krasiński powróci do nas na nowo, pełniejszy i odrodzony. Nad pomnik z brązu lub granitu przedkładamy poetów żywych, przemawiających do nas mądrością i uczuciami".

O tym, co znaczy czytać Krasińskiego dziś opowiadali edytorzy jego dzieł z UMK w Toruniu: dr Agnieszka Markuszewska, dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska i prof. Mirosław Strzyżewski.

***

Tytuł: Strefę literatury 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 3.03.2019

Godzina emisji: 20.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zygmunt Krasiński - wieszcz rozdarty miłością i cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 06:39
Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów, mówił o sobie, że jest "wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu".
rozwiń zwiń