Polskie Radio
Section05
Zygmunt Krasiński

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel

Chiny, kropki i obrona papieża. Tego mogliście nie wiedzieć o Norwidzie

Można zaryzykować paradoksalne stwierdzenie, że Norwid to jeden z najbardziej nieznanych sławnych poetów w historii literatury polskiej. Można też, przywołując liczne przykłady ze świata sztuki i życia publicznego, zadać kłam sądowi o nieobecności tego twórcy we współczesnej kulturze polskiej. Czy jednak każdy z nas wie, co łączy Norwida z Chinami lub skąd w jego wierszach bierze się aż tyle kropek i pauz? 
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Chiny Rzym literatura malarstwo Andrzej Wajda HISTORIA

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia HISTORIA

"Nie-Boska komedia". 21-letni Krasiński niczym Dante

- "Nie-Boska komedia" została wydana anonimowo w Paryżu w 1835 roku przez młodego arystokratę, który nie był specjalnie znany jako literat, dopiero aspirował do pozycji poety. Miał takie poczucie w stosunku do Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, że jest nie tylko kimś młodszym, ale też mniej predystynowanym do roli poety, który może stanąć na czele narodu - mówił w Dwójce o dramacie Zygmunta Krasińskiego Rafał Węgrzyniak, historyk teatru i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Dwójka Małgorzata Szymankiewicz literatura

Nowy projekt Stokłosa Collective. "Będą rockowi wokaliści, ale i popowi, jazzowi i klasyczni"

- To pierwszy singiel z projektu, który teraz ruszam ze swoim zespołem Stokłosa Collective - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze "Zawsze i wszędzie" Jan Stokłosa. Popularny kompozytor, dyrygent i multiinstrumentalista zaprosił do jego zaśpiewania Łukasza Drapałę, zaś bazą do powstania tego singla był wiersz Zygmunta Krasińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Zygmunt Krasiński Jan Stokłosa

Poza utartym szlakiem. Jura Krakowsko-Częstochowska z Marcinem Pilisem

Gdyby nie Łódź, to Ziemią Obiecaną mógłby być Myszków z braćmi Augustem i Karolem Schmelzerami, którzy rozkręcili tu przemysł włókienniczy, a po których został piękny stylowy Pałac Fabrykanta. Z Myszkowa właśnie pochodzi kolejny gość cyklu "Jestem stąd" w ramach "Lata z Radiem", Marcin Pilis. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pilis literatura Jura Krakowsko-Częstochowska Lato z Radiem Zygmunt Krasiński

Apokalipsa według Zygmunta Krasińskiego

19 lutego mija 210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego - wielkiego poety i dramaturga, jednego z największych twórców polskiego romantyzmu. To niewątpliwie najmniej znany z naszych wieszczów, choć właśnie jego można nazwać wieszczem w pełnym tego słowa znaczeniu. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy m.in. o filozofii Krasińskiego, wizyjnych scenach piekła i czyśćca oraz o współczesności poety.
Zobacz więcej na temat:  literatura Zygmunt Krasiński Dwójka Anna Lisiecka

210. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego. Prof. Andrzej Waśko: pozostaje autorem wciąż aktualnym

- W związku z takimi zjawiskami jak masowa imigracja do Europy, jak implozja chrześcijaństwa na Zachodzie, zaczyna się dyskusja o jakimś historycznym przesileniu, kryzysie kultury zachodniej. W tym kontekście Krasiński jest pisarzem aktualnym, bo on taką epokę końca historii przeżywał z perspektywy własnego pokolenia Europy porewolucyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA Zygmunt Krasiński romantyzm społeczeństwo