Polskie Radio
Section05
Zygmunt Krasiński

Okopy Świętej trójcy – twierdza wiary i wolności

Historia ta miała miejsce 251 lat temu – dokładnie 8 marca 1769 roku wojska rosyjskie zdobyły polską twierdzę zwaną Okopami Świętej Trójcy. Rzecz działa się w ramach walk wojsk Imperium Rosyjskiego z wojskami konfederacji barskiej. Nazwa pochodzi od miejsca zawiązania konfederacji generalnej, 29 lutego 1768 roku, a było nim miasto Bar położone na Podolu – południowo-wschodnie kresy Polski. Ten zbrojny związek szlachty polskiej często uważany jest za pierwsze powstanie narodowe.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA rozbiory Polski Zygmunt Krasiński

Zygmunt Krasiński. "Trzeci wieszcz", który popadł w zapomnienie

- W XIX w. i na początku XX w. Krasiński był wymieniany tuż obok Mickiewicza i Słowackiego. Później jego spuścizna była wykorzystywana do różnych spraw nieliterackich. Krasiński zaczął być portretowany w wąski, określony sposób: jako poeta religijny, który miał fobię antyrosyjską i stopniowo odszedł w zapomnienie - mówił w Dwójce prof. Mirosław Strzyżewski.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krasiński Dorota Gacek literatura KULTURA

Rola mesjanizmu w historii Polski

– Według Charlesa Journeta świadomość narodowa jest nośnikiem ważnych wartości kulturowych i religijnych – powiedział Rafał Tichy, redaktor naczelny magazynu "44". W audycji Życie z duszą, czy bez? rozmowa o roli mesjanizmu w historii naszego kraju oraz o znaczeniu świadomości narodowej w kształtowaniu się społeczeństw państw europejskich w pracach szwajcarskiego kardynała.
Zobacz więcej na temat:  Kościół historia Polski religia Zygmunt Krasiński