Tadeusz Peiper - duch awangardy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 17:00
W "Strefie literatury" spotkaliśmy się z prof. Jarosławem Fazanem i dr. Jackiem Olczykiem, którzy opowiadali o ostatnich i mało znanych latach życia polskiego poety, krytyka i eseisty.
Audio
  • Tadeusz Peiper - duch awangardy (Strefa literatury/Dwójka)
Tadeusz Peiper, poeta, prozaik - fotografia portretowa.
Tadeusz Peiper, poeta, prozaik - fotografia portretowa.Foto: NAC/Miernicki Władysław

Niemal samodzielnie próbował przestawić tory polskiej literatury. Tytuł jednego z jego manifestów: "Miasto Masa Maszyna" znają wszyscy absolwenci polskich liceów. Tadeusz Peiper bez wątpienia zapamiętany jest jako przywódca Awangardy Krakowskiej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Dużo mniej wiemy o jego powojennych losach. Przeżył II wojnę światową w ZSRR, a później jeszcze niemal ćwierć wieku żył i pisał w Warszawie. Jednak od lat 50. nie zdecydował się nic publikować, między innymi tajemniczej "Księgi Pamiętnikarza", która została przez autora utajniona na 50 lat.

Pięćdziesiąta rocznica jego śmierci mija dokładnie 10 listopada, z tej okazji razem z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o ostatnim okresie życia Tadeusza Peipera i szykowanym właśnie do odtajnienia dziele.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gościeprof. Jarosław Fazan i dr Jacek Olczyk

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Narodziny i zmierzch Papieża Awangardy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 18:00
- Na tej wystawie pokazujemy w jaki sposób Tadeusz Peiper stał się centralną postacią polskiej kultury dwudziestolecia międzywojennego - mówił w Dwójce Piotr Rypson.
rozwiń zwiń