Cieniowi Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:00
Pod koniec stycznia minęła 25. rocznica śmierci Josifa Brodskiego. Na jego grobie obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996" widnieją słowa "Letum non omnia finit". To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego".
Josif Brodski
Josif BrodskiFoto: PAP/Aleksander Dunin-Kęplicz

josif-brodski_663x364.jpg
Josif Brodski. Zobacz serwis specjalny

Posłuchaj
20:38 Strefa literatury 12.02.2021.mp3 Wspomnienie Josifa Broskiego (Strefa literatury/Dwójka)

Sam Josif Brodski esej poświęcony Wystanowi Hugh Audenowi - poecie, którego uważał za największy umysł dwudziestego wieku zatytułował "Sprawić przyjemność cieniowi". Dla wielu osób - przyjaciół i znajomych Brodskiego, ale także dla czytelników, którzy go nigdy nie spotkali - to ten poeta właśnie, jego dramatyczne życie, los wygnańca, niezwykła osobowość i bogata twórczość stały się ważnym punktem odniesienia. 

Goście audycji kłaniali się "Cieniowi Josifa Brodskiego" - wspominając spotkania z poetą, opowiadając o wędrówce po jego śladach i czytając dedykowane mu wiersze. Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy wiersze Brodskiego czytane przez autora, m.in. podczas jego spotkania z Czesławem Miłoszem w Krakowie w 1990 roku.

O poecie opowiadali: Irena Grudzińska-Gross, Natalia Woroszylska, Adam Zagajewski, Andrzej Mietkowski, Ryszard Krynicki, Marek Zagańczyk i Adam Szczuciński. Usłyszeliśmy również archiwalne wspomnienia Julii Hartwig. 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 12.02.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Cieniowi Josifa Brodskiego. Wspomnienia o poecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 14:53
Zapraszamy na audycję w 20. rocznicę śmierci Josifa Brodskiego - znakomitego poety i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miał morderczy sposób rozmawiania". Portrety Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 22:30
- Był niesłychanie szybki, dowcipny. Rozmawiając, trzeba było stać na palcach, cały czas się pilnować, by utrzymać mu kroku - wspominała rosyjskiego poetę Irena Grudzińska-Gross.
rozwiń zwiń