Prof. Maciej Urbanowski: Stanisław Rembek wiódł żywot pisarza pechowego

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 10:26
- W okresie PRL jego najważniejsze książki nie były znane i siłą rzeczy nie funkcjonował w powszechnej świadomości. Po 1989 roku te książki zaczęły być wydawane, ale Rembek wciąż nie jest tak znany, jak powinien być. Myślę zwłaszcza o jego tekstach o wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej i krytyk.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergii Gnatiuk

Posłuchaj
28:04 Dwójka strefa literatury 16.07.2021.mp3 Wojna 1920 roku w prozie Stanisława Rembeka (Strefa literatury/Dwójka) 
literatura 1200.jpg
Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej

W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o twórczości wybitnego pisarza Stanisława Rembeka. To autor zbiorów "Dzienniki. Rok 1920 i okolice" oraz "Dziennik okupacyjny", a także kilku powieści, w tym "W polu" czy "Wyrok na Franciszka Kłosa". 

Wybór bohatera audycji nie jest przypadkowy - 6 lipca minęła 120. rocznica urodzin pisarza oraz ukazały się trzy pierwsze tomy jego "Dzieł zebranych", poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej. Przygotował te książki, opatrzył je posłowiami oraz notami edytorskimi profesor Maciej Urbanowski.

Z rozmowy z nim dowiedzieliśmy się, ile tomów będą liczyły "Dzieła zebrane", oraz omówiliśmy pierwsze trzy tomy: "Dziennik 1920 i okolice. Opowiadania" oraz powieści "Nagan" i "W polu".

Krytycy literaccy twierdzą, że w polskiej literaturze nie ma tak znakomitego obrazu wojny 1920 roku, jak w tych dwóch powieściach. Stanisław Rembek nie jest pisarzem mitu wojny romantycznej. W jego twórczości pełno jest brudu, przemocy, chorób, nienawiści. Pełno trupów, rozkładu… To nie jest doświadczenie radosne. W audycji rozmawialiśmy o percepcji tych powieści i o tym, jakie były ich powojenne losy.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotował: Wacław Holewiński

Gośćprof. Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej, krytyk, wykładowca akademicki)

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Twórczość na zamówienie. Wpływy bezpieki na polskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:28
- Z tej książki wyłania się między innymi wniosek, że PRL, a szczególnie instytucje bezpieczeństwa, tajnej policji, zapewniały takim pisarzom kariery - mówił prof. Maciej Urbanowski o grupie literatów opisanych w książce "Twórczość na zamówienie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

O "Pismach" Czesława Straszewicza

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 22:00
Czesław Straszewicz – pisarz nieznany, a może znany wyłącznie z jednej książki – "Turystów z bocianich gniazd". I oto otrzymujemy jego "Pisma", dwa tomy, 1600 stron. Niezwykła publikacja przywracająca tego wybitnego pisarza obiegowi literackiemu w Polsce.
rozwiń zwiń