Marcin Gugulski i jego ulubione książki o Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 22:10
Warszawa od zawsze była tematem dla pisarzy. Pisano o niej wiersze, opowiadania i powieści, felietony, eseje, wygłaszano w niej ważne kazania. Marcin Gugulski postanowił w swej książce "Moje ulubione książki o Warszawie" przywołać te dla niego najważniejsze - mniej więcej siedemdziesiąt sylwetek i kilkaset lat polskiej literatury.
Plac Bankowy z panoramą Warszawy w tle
Plac Bankowy z panoramą Warszawy w tleFoto: shutterstock/Martyn Jandula

Mojego gościa zapytałem, skąd pomysł na tę książkę. O to, czy jego ojciec, dla wielu osób legendarna postać, Ireneusz Gugulski, miał wpływ na jego wybory literackie. 

W tym wyborze są nazwiska największe w polskiej literaturze, np. Sienkiewicz, Prus, Słowacki, Kochanowski, Żeromski, Reymont. Niektórzy z nich pisali o Warszawie dużo, niektórzy mniej, ale pomieścił w nim Gugulski także takie nazwiska, jak Błogosławiony Ladyslaw z Gielniowa, postać dla praktycznie wszystkich warszawiaków anonimową. Albo równie anonimowy Albrycht Stanisław Radziwiłł.

Zapytałem o skamandrytów i poetów żołnierzy czasu II wojny światowej i powstania warszawskiego. Także o Józefa Mackiewicza, Karola Zbyszewskiego, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Konwickiego, Jakuba Karpińskiego, Jerzego Łojka, Kazimierza Moczarskiego, o Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Ale także tych, z drugiej strony politycznej barykady: Wojciecha Żukrowskiego i Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego.


Posłuchaj
29:18 2023_02_17 21_41_39_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Marcin Gugulski i jego ulubione książki o Warszawie (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Marcin Gugulski (dziennikarz, polityk i pisarz)

Data emisji: 17.02.2023

Godzina emisji: 21.40

mo

Czytaj także

Rozmowa z Elżbietą Isakiewicz o jej książce "Chwile"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 07:00
Niemal trzy lata temu, w związku z COVID-19, ogłoszono w Polsce stan epidemii. Zamknięcie w domach, rzadkie spotkania z ludźmi, praca zdalna - część skutków pandemii wydaje się nieodwracalna. Czas ten pozostawił też świadectwa literackie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Koehler: poeta pisze o problemach każdego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 18:00
- Poezja, w ogóle sztuka, jest dla ludzi, a nie przeciwko nim. Otwieranie się na tematy wspólnotowe jest bardzo ważne. Język poetycki jest wysublimowany, a z drugiej strony piszemy o problemach, które dotykają nas wszystkich - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Koehler, poeta i działacz społeczny.
rozwiń zwiń