Spotkanie jubileuszowe z księdzem Janem Sochoniem

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 22:00
Gościem "Strefy literatury" był ks. Jan Sochoń - poeta, filozof, krytyk literacki - który w tym roku obchodzi 70. urodziny.
Ks. Jan Sochoń
Ks. Jan SochońFoto: Jacek Lagowski/Forum

"Poezja potrzebuje twojej ręki i twojej miłości" - pisze w jednym z najnowszych wierszy ks. Jan Sochoń. Z okazji jubileuszu 70. urodzin i przypadającego w przyszłym roku 30-lecia pracy naukowej duchownego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zorganizował uroczyste spotkanie połączone z sesją naukową.

Podczas tych obchodów zaprezentowano przygotowaną na tę okazję księgę pamiątkową zatytułowaną "Miłość ratująca myślenie". Znalazły się w niej teksty samego jubilata, a także teksty o jego działalności naukowej i twórczości poetyckiej. Zgromadzono też szkice odnoszące się do kręgu zainteresowań naukowych księdza profesora Sochonia - teksty przyjaciół, wychowanków z uniwersytetu, naukowców, którym bliska jest tematyka podejmowana przez poetę, filozofa i krytyka literackiego. Księga jest zarazem podsumowaniem dorobku artystycznego i naukowego ks. Sochonia, jak również zapisem ważnego dialogu między sztuką, teologią i filozofią.

"Poezja zjawia się jako wyraz prawdziwego doświadczenia, wówczas nie kłamie, lecz osłania tajemnice" - takie słowa jubilata znajdujemy we wspomnianej publikacji. Podczas urodzinowego spotkania w radiowej Dwójce poeta przeczyta kilka swoich wierszy, wróci wspomnieniami do czasów dzieciństwa spędzonych w Wasilkowie na Podlasiu i opowie o domu rodzinnym. Przywoła także postacie ważnych dla siebie kapłanów - księdza Piotra Bożyka i błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Opowie, dlaczego wiersze pisze zawsze ręcznie, nigdy na komputerze, a także zdradzi, czy lubi świętować jubileusze.


Posłuchaj
27:12 Dwójka strefa 9.06.2023.mp3 Spotkanie jubileuszowe z księdzem Janem Sochoniem (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: ks. Jan Sochoń (poeta, filozof, krytyk literacki)

Data emisji: 9.06.2023

Godz. emisji: 21.30

pg


Czytaj także

Eugenio Montale - poezja pełna zwierzęcych tropów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 01:00
Eugenio Montale (1896-1981) - poeta, eseista i krytyk muzyczny, laureat Nagrody Nobla (1975) to jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich. Debiutował w 1925 roku tomem "Szkielety mątwy", który zdaniem krytyków na zawsze odmienił historię włoskiej poezji. Gościem "Przypadków słowa" była tłumaczka Magdalena Śniedziewska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Mueller - poetka i akuszerka poezji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 22:00
W tym wydaniu "Strefy literatury" z Joanną Mueller rozmawialiśmy o tym, jak dziś wpisać się w rolę poetki. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć przestrzeń na pisanie w gwarze codziennych relacji domowych, a także jak wyczulić ucho na osobność głosu każdego z podopiecznych poetów, nie tracąc przy okazji własnego brzmienia.
rozwiń zwiń