Joanna Mueller - poetka i akuszerka poezji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 22:00
W tym wydaniu "Strefy literatury" z Joanną Mueller rozmawialiśmy o tym, jak dziś wpisać się w rolę poetki. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć przestrzeń na pisanie w gwarze codziennych relacji domowych, a także jak wyczulić ucho na osobność głosu każdego z podopiecznych poetów, nie tracąc przy okazji własnego brzmienia.
W audycji rozmowa o dzisiejszej roli poezji i poetów
W audycji rozmowa o dzisiejszej roli poezji i poetówFoto: Shutterstock/Natasha Breen

W tym tygodniu kapituła Nagrody Poetyckiej SILESIUS pod przewodnictwem prof. Piotra Śliwińskiego ogłosiła swoją decyzję, laurem za całokształt twórczości nagradzając najmłodszą w historii tego wyróżnienia autorkę - Joannę Mueller.

Mueller zakorzenia swoją twórczość w tradycji lingwistycznej, między innymi w dokonaniach Karpowicza, Białoszewskiego, ale także poetów Nowej Fali. Jej tomy, między innymi "Zagniazdowniki/Gniazdowniki" i "intima thule", były nominowane do wielu nagród poetyckich. Doceniono także jej eseje o literaturze pomieszczone w tomie "Stratygrafie" i o macierzyństwie z "Powlekać rosnące".

Ponadto Joanna Mueller jest redaktorką niezliczonej liczby tomów poetyckich, współtwórczynią projektu "Połów poetycki" wspierającego autorów w przygotowaniu debiutanckiej książki, uczestniczką wielu festiwali literackich.


Posłuchaj
29:51 2023_05_26 21_29_58_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z poetką Joanną Mueller (Strefa literatury/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Joanna Mueller (poetka)

Data emisji: 26.05.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg


Czytaj także

"Poezja będzie z nami do końca świata". Adam Ziemianin o sztuce w zabieganych czasach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 12:29
- Myślę, że to dość znacząca data. Dopiero teraz sobie to uświadamiam i próbuję to wszystko w jakiś sposób wyłapać, wrócić do wspomnień, przeżyć oraz ważnych wydarzeń - przyznaje Adam Ziemianin, twórca najpiękniejszych bieszczadzkich tekstów dla Wolnej Grupy Bukowina i Starego Dobrego Małżeństwa, który świętuje w tym roku jubileusz 75-lecia urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Teresa Walas: twórczość Szymborskiej jest rodzajem deklinacji miłości

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 22:00
- Miłość nie jest podstawowym tematem wierszy Wisławy Szymborskiej. Jej twórczość jest rodzajem deklinacji miłości, pokazuje rozmaite przypadki, które wiążą się z miłością - mówiła w Dwójce prof. Teresa Walas, historyczka literatury i przyjaciółka noblistki.
rozwiń zwiń