Jednym z nich jest książka Elżbiety Isakiewicz, prozatorki, reportażystki, eseistki, w przeszłości dziennikarki. "Chwile" to jest i nie jest dziennik pandemiczny. Są tam odniesienia do dalekiej i bliskiej przeszłości autorki.
Elżbietę Isakiewicz zapytaliśmy, czy lubi czerwone spódnice - w przeszłości jej matka szyła je dla niej z flag wywieszanych na ich domu z okazji 1 maja - czy jest dziewczyną z ramion Czesława Miłosza, o jej spotkania z pułkownikiem Kuklińskim i profesorem Michałem Hellerem, o panią Heinz i jej koty na poddaszu domu oraz o panią "Grosik", o staż dziennikarski w Anglii, o jej specjalny stosunek do kwiatów i do kotów. Zapytaliśmy także o M. i inżyniera kosmicznego z USA, o ucieczkę Elżbiety Isakiewicz od dziennikarstwa do literatury oraz o to, czy Czechow to jej miłość bezwarunkowa.
28:59 2023_01_17 21_30_21_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Elżbietą Isakiewicz o jej książce "Chwile" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Wybucha zaraza. W jej ciszy i grozie rodzi się dziennik. Czyta się go jak powieść, gęstą, wielowarstwową, buszującą w czasie. Autorka sięga do wspomnień z dzieciństwa, by ze stękającej biedą poniemieckiej kamienicy w nadmorskim miasteczku wyprowadzić je na drogę, na której los spotyka narratorkę z postaciami z wielkiej historii, m.in. Lechem Wałęsą, Czesławem Miłoszem, Ryszardem Kuklińskim czy Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Widziane z bliska sceny z najnowszych dziejów Polski przenikają się z intymnymi wątkami osobistymi, te zaś z dźwigającymi swoją dramaturgię historiami poznanych ludzi, lektur i społecznych zjawisk.
Różnorodność gatunkową "Chwil", od reportażu po prozę poetycką, łączy energia języka, wyłuskującego niecodzienne skojarzenia, odsłaniającego ukrytą esencję zdarzeń i nadającego książce własny styl, a także klimat pokory i respektu wobec niezgłębionej tajemnicy istnienia.
Elżbieta Isakiewicz - prozatorka, reportażystka, eseistka, poetka. Ważniejsze książki: "Szelma i inne opowieści przyziemne", "Niewyśnione historie", "Lekkie halki czarownic i inne mikroopowieści", "Kaprys. Przypowieść o kobiecie i mężczyźnie", "Czerwony ołówek. O Polaku, który ocalił tysiące Żydów", "Piekło ocalonych". Laureatka m.in. Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000) i Nagrody Dziennikarskiej UE w konkursie "Razem przeciw dyskryminacji" (2011).
(opis wydawcy)
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Wacław Holewiński
Gość: Elżbieta Isakiewicz (prozatorka, reportażystka, eseistka)
Data emisji: 17.01.2023
Godzina emisji: 21.30
mg/kor