"Notatniki" Józefa Łobodowskiego - rozmowa z prof. Aleksandrem Wójtowiczem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 22:00
Józef Łobodowski od wydania "Trylogii ukraińskiej" i dylogii "Dzieje Józefa Zakrzewskiego" to nie tylko przywracany do naszej pamięci pisarz emigracyjny, ale także pisarz doceniony, popularny. I oto dostaliśmy, co dla wielu było zaskoczeniem, trzytomową niespodziankę, opracowane naukowo "Notatniki" tego świetnego pisarza. Autorami publikacji są prof. Aleksander Wójtowicz i prof. Dariusz Pachocki.
Zapraszamy na spotkanie z literaturą
Zapraszamy na spotkanie z literaturąFoto: Iren Moroz/Shutterstock

Józef Łobodowski - poezja i proza

Naszego gościa zapytaliśmy, czym są "Notatniki" Józefa Łobodowskiego i od kiedy są znane badaczom.

Omówiliśmy zawartość poszczególnych tomów. W tomie pierwszym pomieszczono poezję i prozę. Jest tu kilkadziesiąt wierszy, które są wariantami wierszy pomieszczonych w późniejszych tomach poetyckich Łobodowskiego. Proza to 13 tekstów, poza dwoma końcowymi, które są beletrystyką, to proza wspomnieniowa.

Publicystyka

Tom II to publicystyka. Duża część tego tomu poświęcona jest Hiszpanii, rozliczeniu się Łobodowskiego z jego przeszłością komunistyczną i z odejściem od niego. Pisze Łobodowski w tym tomie także o eurokomunizmie, idei swego czasu bardzo nośnej, także w Polsce lat 70., o zachodnich komunistach, o rosyjskości i sowietyzmie. Niezwykle ciekawy jest tekst z 1981 roku zatytułowany "Rozmowa z roku 1943" i odniesienie do Solidarności, do próby wyswobodzenia się Polski z moskiewskich okowów.

Rozmawialiśmy także o polemikach Łobodowskiego ze Stefanem Kisielewskim.

Przekłady i krytyka literacka

Tom III to Przekłady i Krytyka literacka. Przekłady z języka hiszpańskiego jednego poety i na język hiszpański też jednego poety. Komu Łobodowski poświęcił teksty krytyczne i jaki był powód dołączenia do "Notatników" tekstów kilku autorów poświęconych Łobodowskiemu, a także "Notatnikowi"?

Na koniec naszej rozmowy dowiedzieliśmy się, co w "Notatnikach" było dla Aleksandra Wójtowicza zaskakujące, odkrywcze, czy znalazł tu teksty rzucające na Łobodowskiego nowe spojrzenie.


Posłuchaj
28:38 Dwójka strefa literatury 15.03.2024.mp3 Prof. Aleksander Wójtowicz o "Notatnikach" Józefa Łobodowskiego (Strefa literatury/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Aleksander Wójtowicz

Data emisji: 15.03.2024

Godz. emisji: 21.30

mgc/mo/pg

Czytaj także

Rozmowa z Elżbietą Isakiewicz o jej książce "Chwile"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 07:00
Niemal trzy lata temu, w związku z COVID-19, ogłoszono w Polsce stan epidemii. Zamknięcie w domach, rzadkie spotkania z ludźmi, praca zdalna - część skutków pandemii wydaje się nieodwracalna. Czas ten pozostawił też świadectwa literackie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sylwia z Gibalaka". Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 18:00
Gościem piątkowej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był pisarz Wojciech Chmielewski, z którym rozmawialiśmy o nowym tomie jego opowiadań zatytułowanym "Sylwia z Gibalaka". 
rozwiń zwiń