Polskie Radio
Section05
Józef Łobodowski

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim

Józef Łobodowski to wciąż mało znany poeta, tłumacz literatury ukraińskiej, żołnierz kampanii wrześniowej, po wojnie emigrant w Hiszpanii. Odegrał ważną rolę w budowaniu dialogu polsko-ukraińskiego po 1945 roku, uznawany był przez Ukraińców za tego, który zbudował pomosty między dwoma literaturami, sprawy polsko-ukraińskie to bardzo ważna część jego korespondencyjnej rozmowy z red. paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Józef Łobodowski stosunki polsko-ukraińskie tłumacz literatura Dwójka Dorota Gacek

"Przeciw upiorom przeszłości". Giedroyc i "Kultura" o polsko-ukraińskim pojednaniu

– Za mój największy sukces uważam normalizację stosunków polsko-ukraińskich – podkreślał Jerzy Giedroyc w wywiadzie dla Polskiego Radia w 2000 roku. Dla legendarnego redaktora paryskiej "Kultury" sprawa wschodnia, a przede wszystkim relacje Polski z Ukrainą, należały do kwestii najistotniejszych.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Giedroyc Ukraina Paryska "Kultura" Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec Józef Łobodowski Bohdan Osadczuk Juliusz Mieroszewski literatura polityka HISTORIA

Józef Łobodowski: od lewicy do "zwierzęcego antykomunizmu"

Pisarz, poeta, publicysta, tłumacz, osobowość na pewno nieprzeciętna. Urodzony na Kresach Wschodnich, dzieciństwo spędził w Lublinie, ale także Moskwie, a później jeszcze dalej – na północnym Kaukazie. Te wydarzenia miały też duży wpływ na jego twórczość. W pamięci kolejnych pokoleń Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura literatura emigracyjna po 1939 Józef Łobodowski Lublin Moskwa Komunistyczna Partia Polski (KPP) Trójka Magdalena Złotnicka

Legenda Trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

- Odzwyczailiśmy się, że takie powieści istnieją. Niezależnie od tego, że jest ona trochę przegadana i być może za długa, to jest szalenie ciekawa. Niestety we współczesnej literaturze nie znajduję wielu ciekawych powieści, a taka jest właśnie Trylogia ukraińska Józefa Łobodowskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA książki Józef Łobodowski