Jan Józef Szczepański doskonalił się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:35
- Miał wielkie cele, a jednocześnie charakteryzowały go skromność, wstydliwość. Dobierał takie środki wyrazu, które nie wskazywały na autora, a na przedmiot. Wyróżniało się tym. Zawsze stawiał siebie poza blaskiem reflektorów - wspomina Andrzej Werner.
Audio
  • Oddać sprawiedliwość światu – rzecz o Janie Józefie Szczepańskim
Kongres Kultury Polskiej w sali Teatru Dramatycznego. Nz. Jan Józef Szczepański.
Kongres Kultury Polskiej w sali Teatru Dramatycznego. Nz. Jan Józef Szczepański. Foto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

Zdzisław Najder dodaje, że Szczepański podchodził do pisarstwa jako do czegoś bardzo zobowiązującego. - Twórczość była dla niego oddawaniem sprawiedliwości albo - cytując naszego przyjaciela Herberta - pisaniem w imieniu tych,  których pisać nie umieją albo nie mogą - podkreślał Najder. Przypominając jednocześnie, że Szczepański debiutował książką "Portki Odysa" wydaną w 1954 roku. Pisał wówczas już blisko od 10 lat, ale nie chciał iść na kompromisy.

- Pamiętam go jako człowieka pełnego żywiołowości życiowej, lubiącego kawały. Nigdy nie był emigrantem wewnętrznym. Nakładał na siebie wielkie obowiązki nie tylko pisarskie, ale przede wszystkim życiowe - mówił w "Tyglu literackim", poświęconym Szczepańskiemu z okazji 10. rocznicy śmierci cenionego pisarza, eseisty, a także scenarzysty filmowego, tłumacza i… taternika, Andrzej Werner.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków związanych z Janem Józefem Szczepańskim zgromadzonych w serwisie specjalnym Polskiego Radia wolnaeuropa.polskieradio.pl

"Polska jesień" – opowieść o kampanii wrześniowej daleka od mitologizującej wzniosłości. Albo "Przed nieznanym trybunałem" – zbiór opowiadań o mieszaninie dobra i zła w człowieku, o moralności współczesnego świata, o odpowiedzialności. Twórczość Jana Józefa Szczepańskiego została w ostatnich latach przypomniana również dzięki wydaniu kolejnych tomów jego dzienników. Trzeba także pamiętać, że pisarz pełnił przez wiele lat funkcje prezesa Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (owocem tej pracy były wspomnienia zebrane w tomie "Kadencja").

W "Tyglu literackim" o Janie Józefie Szczepańskim mówili: Zdzisław Najder, Wojciech Bonowicz i Andrzej Werner. W audycji wykorzystano fragmenty archiwalnych wypowiedzi pisarza.
Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.


Czytaj także

Jan Józef Szczepański "Dziennik"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 06:00
Fragmenty drugiego tomu zapisków znakomitego pisarza czyta Jerzy Radziwiłowicz. Zapraszamy od poniedziałku do piątku o 23.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jana Józefa Szczepańskiego zapiski z podróży i lektur

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 16:43
- Lata 1957-1963 to bardzo ważne lata, rónież dla Jana Józefa Szczepańskiego. Ten ogromny tom to właściwie zebrane razem trzy powieści podróżnicze - mówi o książce Iwona Smolka.
rozwiń zwiń