Jana Józefa Szczepańskiego zapiski z podróży i lektur

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 16:43
- Lata 1957-1963 to bardzo ważne lata, rónież dla Jana Józefa Szczepańskiego. Ten ogromny tom to właściwie zebrane razem trzy powieści podróżnicze - mówi o książce Iwona Smolka.
Audio

Zapisy Jana Józefa Szczepańskiego są szczere, celne i lapidarne. Oprócz wątków podróżniczych znajdujemy też arcyciekawe wątki literackie i osobiste. Wspaniale opisuje swoje lektury, doskonale przedstawia codzienność swojej pracy pisarskiej. Narzeka, że zasypuje go drobna robota, przez którą nie ma czasu na poważną pracę literacką.

Aby posłuchać rozmowy dziennikarki z krytykami literackimi Piotrem Matywieckim i Tomaszem Burkiem, wystarczy kliknąć dźwięk "Dziennik" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 

/

Drugi tom "Dziennika" (1957-1963) obejmuje okres bogaty i inspirujący. Szczepański opisuje współpracę ze Stanisławem Różewiczem (scenariusze), podróże do Paryża, USA i na Spitsbergen, rejsy do Afryki i Azji. W książce czytamy również o życiu kulturalnym i literackim (przyjaźnie z Lemem, Mrożkiem, Herbertem i bp. Wojtyłą).

Jan Józef Szczepański (1919-2003) - wybitny powieściopisarz, nowelista, reporter, eseista, scenarzysta filmowy i tłumacz, podróżnik. Był prezesem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z wykształcenia orientalista (znający sanskryt), z zamiłowania alpinista. Niewzruszony autorytet moralny dla pokoleń Polaków.

Czytaj także

Rok o sprawach intymnych

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 14:21
Wygląda na to, że najważniejsze dokonania literackie mijającego roku są związane z tekstami osobistymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrożek prywatnie bywa bardzo nudny

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:50
Okazuje się, że teksty osobiste wielkiego pisarza – dzienniki i listy – pokazują nam go z innej, nie do końca interesującej strony.
rozwiń zwiń