Prywatne słowa Jerzego Stempowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 10:15
Jeden z najznakomitszych polskich eseistów XX wieku, twórca o niezwykłej erudycji i rozległych zainteresowaniach, człowiek wielu kultur i wielu języków, tłumacz... W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o Jerzym Stempowskim.
Audio
  • Prywatne słowa Jerzego Stempowskiego - fragmenty audycji z udziałem Marka Zagańczyka (Strefa Literatury/Dwójka)
Jerzy Stempowski
Jerzy StempowskiFoto: Jerzy Stempowski, "Listy z ziemi berneńskiej", Londyn 1974/Wikimedia, domena publiczna

Jerzy Stempowski urodził się 10 grudnia 1893 r., zmarł w roku 1969. Od 1940 r. mieszkał na stałe w Szwajcarii. W "Strefie literatury" z Markiem Zagańczykiem rozmawialiśmy o postaci i twórczości eseisty, znanej oczywiście i wielokrotnie omawianej na antenie Dwójki.

Tym razem punktem wyjścia był prywatny dziennik pisarza pisany po francusku, kilka lat temu przetłumaczony na polski przez znawcę twórczości Stempowskiego, prof. Jana Zielińskiego, i wydany pod tytułem "Zapiski dla zjawy".

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

Czytaj także

Albert Camus - ofiara własnego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 19:30
- Albert Camus został zbanalizowany w szkolnej recepcji. W stulecie jego urodzin stwierdzamy, że to, co jest ciekawe i fascynujące, to biografia pisarza - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cudownie ocalona księga Chaima Nachmana Bialika

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:30
- On pisze o tych godzinach samotności, kiedy na zewnątrz wiosna piękna przychodzi, a on siedzi w ciemnym pokoju i studiuje gemarę, żyjąc tym, co powiedzieli rabini 2 tysiące lat temu - o twórczości Chaima Nachmana Bialika rozmawialiśmy w "Strefie literatury".
rozwiń zwiń