Wielki strach Witkacego. W przeddzień 80. rocznicy śmierci artysty i filozofa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:34
Nie był człowiekiem strachliwym. Powrócił z tropików by wziąć udział w wojnie. Był oficerem elitarnego Korpusu Lejbgwardii. Dowodził żołnierzami w bitwie pod Stochodem. Doświadczył bycia "mięsem armatnim" i "trybem w maszynie społecznej". Może zatem raczej wielki lęk Witkacego?
Audio
  • Strach Witkacego. W przeddzień 80. rocznicy śmierci artysty (Strefa literatury/Dwójka)
Autoportret Witkacego, Dr. Jeckyll
Autoportret Witkacego, "Dr. Jeckyll" Foto: Ankry/wikimedia/Public domain

Stalin urządzał potem polowania na lejbgwardzistów. Organizowane były na nich zamachy również na Zachodzie Europy. Może dlatego tak sugestywnie opisał Witkacy śmierć (swoją?) z rąk bolszewików w "Pożegnaniu jesieni"? Jednak w sierpniu 1939 roku, po ogłoszeniu "Mobilizacji kartkowej", zgłosił się do komisji monbilizacyjnej. Z powodu wieku i stanu zdrowia nie został przyjęty do wojska. Po ogłoszeniu ewakuacji Warszawy wyruszył na wschód, gdyż jak wielu ludzi z doświadczeniem wojskowym żywił przekonanie, że na wschodzie Polski odtworzona zostanie armia, która do tej pory cofała się przed wojskami III Rzeszy. Zatem strach czy lęk? Czy przed wrogiem fizycznym, czy też przed utopiami, które konstruują inżynierowie współczesnych systemów społecznych? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wraz z prof. Januszem Deglerem, badaczem i edytorem dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Krzysztofem Dubińskim, autorem książki "Wojna Witkacego".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 21.30

mko

Zobacz więcej na temat: Stanisław Ignacy Witkiewicz
Czytaj także

Narodziny Witkacego dramaturga

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 10:25
Gośćmi audycji byli badacze i znawcy dzieł artysty związanego z Zakopanem - profesorowie Janusz Degler i Lech Sokół
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czysta forma wyobraźni. Witkacy w radiu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 15:28
Podczas zakończonego właśnie XIX festiwalu "Dwa Teatry" nadaliśmy premierowe słuchowisko według "Pragmatystów" Stanisława Ignacego Witkiewicza.
rozwiń zwiń