Językowe wszechświaty Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 10:00
W piątek (25.03) Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, redaktor pism literackich i wydawca – obchodził 90. urodziny. Z tej okazji w "Strefie literatury" rozmawialiśmy o jego twórczości.
Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach
Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 roku w DwikozachFoto: Tomasz Gzell/PAP

"W języku są nasze światy, zaświaty i wszechświaty. Język jest prawdziwym cudem" – powiedział w jednym z wywiadów Wiesław Myśliwski.

Jego utwory wystawiane były na scenach teatralnych, realizowane jako słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia, doczekały się także filmowych adaptacji. Za swoją twórczość Wiesław Myśliwski otrzymał wiele nagród w kraju i na świecie. Jest m.in. laureatem Nagrody Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, dwukrotnym laureatem Nike, otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia, przyznano mu Złote Berło – Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Za powieść "Kamień na kamieniu" otrzymał, wraz z amerykańskim tłumaczem Billem Johnstonem, prestiżowe wyróżnienie The Best Translated Book Award.

Wiesław Myśliwski zadebiutował powieścią "Nagi sad" w 1967 roku. Julian Przyboś nazwał tę książkę "niezwyczajnym debiutem". Kolejne powieści autora "Kamienia na kamieniu" ukazywały się co kilka lub kilkanaście lat. 

Wspomniany wywiad oraz kilkanaście innych, a także wybrane zapisy publicznych wystąpień Wiesława Myśliwskiego możemy znaleźć w wydanej na jubileusz autora książce "W środku jesteśmy baśnią". W jednej z rozmów pisarz stwierdził: "Każde słowo jest wydarciem z siebie cząstki tajemnicy, każde zdanie poszerzeniem granic swojej wyobraźni, swojej wrażliwości. Toteż moje książki wiedzą o mnie więcej, niż ja sam i wiedzą prawdziwiej".

Zobacz także:

W "Strefie literatury" o twórczości Wiesława Myśliwskiego opowiedzieli: Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, autorka jednej z rozmów z tego tomu, oraz Wojciech Bonowicz – poeta, dziennikarz, współredaktor książki "W środku jesteśmy baśnią", także autor jednego z wywiadów z tego tomu. Posłuchamy też opowieści samego jubilata.

Posłuchaj
29:03 Dwojka Strefa literatury 2022_03_25-21-30-22.mp3 Wiesław Myśliwski – w dniu jubileuszu pisarza (Strefa literatury/Dwójka)

 

To nie koniec wątków związanych z tym wielkim pisarzem - w sobotę (26.03) o godz. 19.30 zapraszamy na słuchowisko "Wybierz saksofon" powstałe z połączenia wybranych fragmentów epickiej powieści Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli".

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Justyna Sobolewska (krytyczka literacka) oraz Wojciech Bonowicz (poeta, dziennikarz, współredaktor książki "W środku jesteśmy baśnią")

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Mądrość i literatura. 88. urodziny Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:29
- Sens życiu nadaje sobie człowiek przez samostwarzanie. Sens życia naszego zależy od nas. Od okoliczności również, ale i od tego, jak my w tych okolicznościach potrafimy się samostwarzać - mówił Wiesław Myśliwski w jednym z radiowych wywiadów. 25 marca znakomity pisarz skończył 88 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Borowiec: po raz kolejny sięgam po książki Wiesława Myśliwskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:12
- "Nagi sad" Wiesława Myśliwskiego to jest bardzo ważna książka nie tylko ze względu na odniesienie jej do historii literatury, ale to jest bardzo przejmująca opowieść o miłości ojca i syna - mówił w Dwójce krytyk literacki, Jarosław Borowiec.
rozwiń zwiń