Stanisław Rembek wraca do obiegu czytelniczego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 20:00
W "Strefie literatury" rozmowa Wacława Holewińskiego z prof. Maciejem Urbanowskim o "Dziełach wszystkich" Stanisława Rembeka.
Stanisław Rembek
Stanisław RembekFoto: Polona

Kolejne trzy tomy z twórczością Rembeka

W roku 2021 otrzymaliśmy pierwsze trzy tomy "Dzieł zebranych" Stanisława Rembeka, rok temu kolejne trzy, a za kilka dni będą miały premierę trzy kolejne. To prawdziwe przywracanie do życia wspaniałego pisarza i książek, po które bez wątpienia warto sięgać, do których warto wracać. Tę edycję przygotował do druku i opatrzył posłowiami profesor Maciej Urbanowski, z którym omawialiśmy w Dwójce wcześniej wydane tomy i z którym omówiliśmy te, których premiera 16 sierpnia.

Mojego gościa na początek zapytałem o to, czy Rembek jest pisarzem historycznym. Potem porozmawialiśmy o zawartości poszczególnych tomów. Tom VII to "Przemoc i szabla. Powieść z XVIII wieku". Nie wiemy, kiedy zaczął ją pisać. Wiemy, że jej druk w "Kurierze Porannym" zakończył się w przededniu wojny. Z jej wydaniem książkowym miał po wojnie kłopoty. Akcja toczy się między jesienią roku 1767 a późną wiosną roku 1768. Wypadki oglądamy oczyma najmłodszego wówczas, bo ledwie dwudziestoletniego Józefa Wybickiego, posła na sejm.

Uczeń Żeromskiego i Sienkiewicza

Maciej Urbanowski napisał w posłowiu: Rembek był w tych swoich historiozoficznych poszukiwaniach - jednocześnie - uczniem rozdrapującego narodowe rany "pesymisty" Żeromskiego i piszącego ku pokrzepieniu polskich serc "optymisty" Sienkiewicza.

Tom VIII to "Ballada o wzgardliwym wisielcu i dwie gawędy styczniowe". Zapytałem dlaczego "Balladę" dedykował Bolesławowi Piaseckiemu…

Powstanie styczniowe, jak sam pisał, było jego ulubionym okresem historycznym. Ale jest ono przez Rembeka opisywane z perspektywy jego końca, a więc w momencie, gdy właściwie jest ono już porażką. Główny bohater opowiadania to pułkownik Aleksander Kamiński, zastępca prokuratora wojennego, sporo jednak w "Balladzie" autentycznych postaci…


Posłuchaj
28:27 2023_08_11 19_31_21_Dwojka_Strefa_literatury.mp3 Stanisław Rembek wraca do obiegu czytelniczego (Strefa literatury/Dwójka)

 

Gawędy inspirowane widokiem ruin Warszawy

Rembek wyznał Zbigniewowi Irzykowi: "bezpośrednią inspiracją moich gawęd styczniowych były przeżycia minionej wojny, był widok ruin Warszawy".

Tom IX to "Wianek Malwiny. Powieść z lat 1820-1831". Są to tylko fragmenty nieskończonej powieści. Początkowe partie powieści mają raczej rys komiczno-humorystyczny, a zarazem erotyczny. Ale najciekawsze jest widzenie powstania oczyma Rosjan. Prace nad powieścią zaczął w okolicach roku 1949…

Zapytałem także o to, czym są znajdujące się w tym tomie "Uzupełnienia brązownicze". Stanisław Rembek, dzięki tej edycji, wraca do obiegu czytelniczego. Z całą pewnością na to zasługuje.


***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 19.30

pg/mo

Czytaj także

Stanisław Rembek – przywracanie należnego mu miejsca

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 14:06
Dlaczego Stanisław Rembek nie zajmuje należnego mu miejsce na Parnasie polskiej literatury? Czym wyróżnia się jego dziennik z lat II wojny światowej? Jaka jest geneza powieści "Wyrok na Franciszka Kłosa"? O tym wszystkim w "Trójce literackiej" Tomasz Zapert rozmawiał z profesorem Maciejem Urbanowskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Urbanowski: Rembek obserwował okupację w specyficznych warunkach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 22:00
- Rembek mieszkał wówczas w Milanówku pod Warszawą, a więc trochę na obrzeżach, trochę w specyficznej bocznicy dziejów, i stamtąd obserwował okupację. Małe miasteczko, niewielka społeczność, ale też dosyć często wędrował do Warszawy - mówił w radiowej Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej, krytyk i wykładowca.
rozwiń zwiń