X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Les Arts Florissants. Ludwik XIV nadal na tronie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 12:00
W audycji "Między dźwiękami" opowiedzieliśmy o zespole, który jest dziś jedną z najważniejszych instytucji życia kulturalnego we Francji.
Audio
  • Sylwetka zespołu Les Arts Florissants (Między Dźwiękami/Dwójka)
Paul Agnew, od lat współpracujący z zespołem Les Arts Florissants, który był jedną z gwiazd festiwalu Actus Humanus w 2015 r.
Paul Agnew, od lat współpracujący z zespołem Les Arts Florissants, który był jedną z gwiazd festiwalu Actus Humanus w 2015 r.Foto: Philippe-Grollier/mat_prom. Actus Humanus

Przez lata swego istnienia słynny zespół barokowy wykreował obraz muzyki francuskiej „age classique”, czyli wielkiego wieku panowania Ludwika XIV. Trudno dziś zajmować się tą muzyką (czy ogólniej – kulturą) i abstrahować od dokonań Les Arts Florissants, od ich „klasycznej” wizji podniosłej i koturnowej, ale też pełnej subtelnej elegancji i wyrafinowania.

Zespół powstał w 1979 roku. Założony (i prowadzony do dziś) przez amerykańskiego klawesynistę i dyrygenta Williama Christiego, który powiada: „to moje dziecko”, „dzieło mego życia”. To rzadki przypadek, by przybysz z dalekiego kraju odczytał tak bezbłędnie najbardziej istotne cechy francuskiego esprit, odciśnięte także w muzyce. Nie miał w Europie wielu poprzedników, bowiem muzyka francuska XVII w. (i początków XVIII) w całej swej kunsztowności i oryginalności wymagała od wykonawców specjalnych kwalifikacji, wrażliwości i kultury. Christie zgłębiał muzykę francuską i jednocześnie w sposób pragmatyczny budował swój zespół – od początku dobierał świetnych młodych wokalistów, z którymi pracował. Już ich pierwsze nagrania z lat 80- tych wskazują jasno, jakie cechy muzyki francuskiego „grand siècle” pragnie uwypuklić: precyzja rytmiki, cyzelowanie ornamentów, subtelne wyczucie kolorystycznych jakości, a także ów specyficzny koturn, właściwy dla dworu Ludwika XIV, który był (by zacytować Woltera) „w Europie jak jedyny król”.

Obecnie zespół ma swoją własną wytwórnię płytową, a w dorobku ponad 100 płyt (i DVD), niezliczone nagrody fonograficzne, a na swym koncie występy na najważniejszych festiwalach na świecie, znakomite spektakle operowe, sukcesy koncertowe. Utrwalony przez nich repertuar to nie tylko dzieła francuskie (Lully’ego, Rameau, Couperina, Charpentiera – szczególnie ulubionego i ważnego, Campry, Mondonville’a, Monteclaire’a),  ale też utwory Monteverdiego, Purcella, Hanedla (zarówno opery jak oratoria), Haydna i Mozarta.

Les Arts Florissants wystąpi 19 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncert poprowadzi Paul Agnew - znakomity śpiewak, pamiętany choćby z wielkich kreacji w tragediach lirycznych Lully’ ego, od lat współpracujący z zespołem. Do jego najciekawszych dokonań dyrygenckich należą płyty z madrygałami Monteverdiego. Dzień wcześniej przypomnimy Państwu kilka dawnych, bardzo ciekawych, typowych dla estetyki zespołu, nagrań.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami 

Prowadzą: Magdalena Łoś i Ewa Obniska

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 19.30

bch/mcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gwiazdy muzyki dawnej. Actus Humanus w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:04
Od 7 do 13 grudnia w Gdańsku na 5. Festiwalu Actus Humanus wystąpią znakomici artyści muzyki dawnej. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na transmisje koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Actus Humanus 2015 w filmowych reportażach

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 10:05
Zachęcamy do obejrzenia rozmów z gwiazdami tegorocznego gdańskiego święta muzyki dawnej.
rozwiń zwiń