Bombardowanie Wielunia – symbol nazistowskiego okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 11:30
– Nie było żadnych racjonalnych powodów, by zniszczyć zupełnie bezbronne i nieufortyfikowane miasto – mówił w Dwójce Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, o nalocie, który stał się początkiem wojny totalnej lat 1939-1945.
Audio
  • Bombardowanie Wielunia – symbol niemieckiego okrucieństwa. (PR, 2.09.2014)
Zbombardowane centrum Wielunia - widok z Nowego Rynku w stronę Starego Rynku
Zbombardowane centrum Wielunia - widok z Nowego Rynku w stronę Starego RynkuFoto: Wikimedia/CC

Wieluń pierwszy padł ofiarą hitlerowskiej agresji. Tutaj eksplodowały pierwsze bomby II wojny światowej. Tutaj padły pierwsze serie z karabinów maszynowych. 1 września 1939 r. o godz. 4.45 śpiące miasto zaatakowało czternaście samolotów z czarnymi krzyżami. Nalotów dokonywały eskadry z kilku lotnisk zlokalizowanych na terenie Śląska Opolskiego.

– Pierwszymi ofiarami II wojny światowej byli chorzy ze szpitala Wszystkich Świętych w Wieluniu – powiedział prof. Tadeusz Olejnik, historyk, długoletni dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, zwracając uwagę, że pierwsze działania wojenne na terenie polski miały miejsce już o godz. 4.30. Dr Grzegorz Bębnik, historyk, pracownik katowickiego oddziału IPN, twierdzi jednak, że zgodnie z dziennikiem bojowym dywizjonu, który pierwszy zrzucił bomby na Wieluń, właściwą godziną nalotu na to miasto jest 5.40.

W godzinach przedpołudniowych 1 września Wieluń leżał już w gruzach. Prof. Witold Kulesza, prawnik, w latach 2000-2006 dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, przypomniał, że był to atak na uśpione, niebronione miasto. – W raporcie niemieckich lotników biorących udział w nalocie czytamy: "nie zaobserwowaliśmy żadnego wroga" – mówił.

Czy rzeczywiście II wojna rozpoczęła się w Wieluniu? Czy bombardowanie miasta było zbrodnią wojenną? W przygotowanych przez Bartosza Panka "Opowieściach o zmroku" mówili o tym historycy i ocaleli mieszkańcy.

Widok
Widok zbombardowanego Wielunia z lotu ptaka; fot. Wikimedia/CC

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Warszawskie dzieci" - najmłodsi powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 17:50
Marian Hanasz spisał wojenne przeżycia dawnych uczniów i młodych żołnierzy bez patosu i upiększeń. Wspomnienia wychowanków warszawskiej szkoły Anny Goldman przeczyta w Dwójce Maria Pakulnis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica wybuchu II wojny światowej w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 13:38
1 września upłynie 75 lat od wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje upamiętniające tragiczne wydarzenia września 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września 1939 roku Hitler nie dążył do globalnego konfliktu...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:00
- Liczył na lokalną wojnę z Polską. Na szczęście jego przewidywania się nie sprawdziły. Nasi sojusznicy, Francja oraz Wielka Brytania, wywiązali się formalnie z umów i wypowiedzieli Niemcom wojnę, choć nie poszła za tym realna interwencja wojskowa - wyjaśniał w Dwójce historyk, prof. Stanisław Jaczyński.
rozwiń zwiń