X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak Marta Fik stała się postrachem Hanuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 13:00
W 20. rocznicę śmierci historyk i krytyk teatralnej prof. Marty Fik wspominaliśmy w Dwójce jej biografię, osiągnięcia, a także bezkompromisową postawę.
Audio
  • Prof. Marta Fik. Wspomnienie w 20. rocznicę śmierci (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Goście Dwójki zgodnie stwierdzili, że Marta Fik nie znosiła Adama Hanuszkiewicza. Na zdj. aktor i reżyser w swoim spektaklu Norwid z 1973 r.
Goście Dwójki zgodnie stwierdzili, że Marta Fik nie znosiła Adama Hanuszkiewicza. Na zdj. aktor i reżyser w swoim spektaklu "Norwid" z 1973 r.Foto: TVP/PAP - Zygmunt Januszewski

– Najważniejszym dorobkiem Marty Fik była działalność na polu teatru – mówiła prof. Ewa Głębicka z Instytutu Badań Literackich. – Patrzyła nań zupełnie świeżym okiem. Niekiedy jej spostrzeżenia były tak rewolucyjne, że jednym słowem nagle wywracała ustalony kanon wiedzy o teatrze – dodała.

Marta Fik nie ulegała modom panującym w PRL. Krytyk teatralny Janusz Majcherek przypomniał wyrażaną przez nią w "Teatrze" niechęć względem Adama Hanuszkiewicza, która doprowadziła nawet do zwolnienia redaktora naczelnego pisma Jerzego Koeniga.

– Gdybym miał określić ją jedną krótką formułą, powiedziałbym, że była to osoba z zasadami – powiedział z kolei literaturoznawca prof. Michał Głowiński, wspominając wyjątkowe jak na czasy komunizmu zachowanie Marty Fik względem cenzury.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki

Z nagrań archiwalnych: Marta Fik

Goście: prof. Ewa Głębicka (IBL PAN), prof. Michał Głowiński (literaturoznawca, IBL PAN), Janusz Majcherek (krytyk teatralny, pedagog)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr Polska, czyli spektakle podróżujące

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 17:22
Reportaż z projektu opartego na wyjazdach teatrów z dużych miast do małych miejscowości - od Andrychowa do Krasnegostawu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Iredyński. Autor w teatrze życia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:00
Audycja o Ireneuszu Iredyńskim w 30. rocznicę jego śmierci z udziałem Małgorzaty Raduchy i profesora Zbigniewa Majchrowskiego.
rozwiń zwiń