"Harnasie" i zakopiańskie wesela. Jak pracował Szymanowski?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:15
- Balet ten Szymanowski pisał w Zakopanem. Pamiętam, że po całym dniu pracy często szedł na wesele góralskie. To było dla niego tak inspirujące przeżycie, że potem pracował nad utworem nieprzerwanie przez kilka dni – o twórczości słynnego polskiego kompozytora mówił w archiwalnym reportażu Piotr Perkowski.
Audio
  • Wspomnienia o Karolu Szymanowskim (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Karol Szymanowski
Karol Szymanowski Foto: PAP

Jacek Kaspszyk 1200.jpg
Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

- Pamiętam Szymanowskiego pod koniec jego życia w Paryżu – wspominał kompozytora w radiowym nagraniu Zygmunt Mycielski. - Był 1936 rok, gdy w Operze Paryskiej wystawiano jego "Harnasie". Niestety, choć balet ten zyskał uznanie wśród publiczności, to wciąż porównywany był z popularnymi wówczas w Paryżu przedstawieniami Igora Strawińskiego. Publika nie potrafiła osadzić "Harnasi" ani w swoim czasie, ani w żadnym ze stylów, które wówczas panowały w świecie – dodał.

W reportażu przygotowanym z okazji przypadającej 29 marca 80. rocznicy śmierci Karola Szymanowskieg posłuchamy również opowieści o słynnym kompozytorze w archiwalnych wspomnieniach m.in. Artura Rubinsteina, Aleksandra Tansmana i Kazimierza Wiłkomirskiego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku 

Prowadzi: Anna Skulska

Z nagrań archiwalnych: Artur Taube (kuzyn Karola Szymanowskiego), Leonia Gradstein (sekretarka-opiekunka) oraz muzycy: Kazimierz Wiłkomirski, Piotr Perkowski, Zygmunt Mycielski, Artur Rubinstein, Witold Lutosławski, Aleksander Tansman, Roman Totenberg i Antoni Słonimski

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji:  21.30

mz

Czytaj także

Kiedy Szymanowski był Ryszardem Straussem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 21:30
– Bardzo często ulegał różnym inspiracjom z zewnątrz. Dlatego tak bardzo jego poszczególne dzieła różnią się od siebie – mówił o Szymanowskim dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filharmonicy Wiedeńscy najlepsi w wykonaniu Symfonii Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 12:00
Płytowy Trybunał Dwójki wybrał najlepsze nagranie utworu dedykowanego matce kompozytora - Annie z Taubów Szymanowskiej.
rozwiń zwiń