Jak Marta Fik stała się postrachem Hanuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 13:00
W 20. rocznicę śmierci historyk i krytyk teatralnej prof. Marty Fik wspominaliśmy w Dwójce jej biografię, osiągnięcia, a także bezkompromisową postawę.
Audio
  • Prof. Marta Fik. Wspomnienie w 20. rocznicę śmierci (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Goście Dwójki zgodnie stwierdzili, że Marta Fik nie znosiła Adama Hanuszkiewicza. Na zdj. aktor i reżyser w swoim spektaklu Norwid z 1973 r.
Goście Dwójki zgodnie stwierdzili, że Marta Fik nie znosiła Adama Hanuszkiewicza. Na zdj. aktor i reżyser w swoim spektaklu "Norwid" z 1973 r.Foto: TVP/PAP - Zygmunt Januszewski

– Najważniejszym dorobkiem Marty Fik była działalność na polu teatru – mówiła prof. Ewa Głębicka z Instytutu Badań Literackich. – Patrzyła nań zupełnie świeżym okiem. Niekiedy jej spostrzeżenia były tak rewolucyjne, że jednym słowem nagle wywracała ustalony kanon wiedzy o teatrze – dodała.

Marta Fik nie ulegała modom panującym w PRL. Krytyk teatralny Janusz Majcherek przypomniał wyrażaną przez nią w "Teatrze" niechęć względem Adama Hanuszkiewicza, która doprowadziła nawet do zwolnienia redaktora naczelnego pisma Jerzego Koeniga.

– Gdybym miał określić ją jedną krótką formułą, powiedziałbym, że była to osoba z zasadami – powiedział z kolei literaturoznawca prof. Michał Głowiński, wspominając wyjątkowe jak na czasy komunizmu zachowanie Marty Fik względem cenzury.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzą: Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki

Z nagrań archiwalnych: Marta Fik

Goście: prof. Ewa Głębicka (IBL PAN), prof. Michał Głowiński (literaturoznawca, IBL PAN), Janusz Majcherek (krytyk teatralny, pedagog)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Teatr Polska, czyli spektakle podróżujące

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 17:22
Reportaż z projektu opartego na wyjazdach teatrów z dużych miast do małych miejscowości - od Andrychowa do Krasnegostawu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ireneusz Iredyński. Autor w teatrze życia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:00
Audycja o Ireneuszu Iredyńskim w 30. rocznicę jego śmierci z udziałem Małgorzaty Raduchy i profesora Zbigniewa Majchrowskiego.
rozwiń zwiń