X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tymoteusz Michalski: najlepsza oliwa jest z czystych miejsc

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 14:00
- Na jakość oliwy z Kalamaty wpływa dostęp do morza, wiatry i prądy opływające Peloponez, ale przede wszystkim braku przemysłu w okolicy. Czystość tego regionu jest najważniejsza - mówił w Dwójce Tymoteusz Michalski z inicjatywy "Oliwa wypływa".
Audio
  • Tymoteusz Michalski o sztuce robienia dobrej oliwy (Droga przez mąkę/Dwójka)
Gaj oliwny w regionie Kalamata
Gaj oliwny w regionie KalamataFoto: Shutterstock/Oleg Znamenskiy

Gość audycji "Droga przez mąkę" wiele lat spędził w Grecji, gdzie przyzwyczaił się do oliwy wysokiej jakości. Gdy wrócił do Polski, zaczęło mu jej brakować. Tak narodził się pomysł, by rozpocząć współpracę z greckim gajem oliwnym. - Nawiązałem kontakt z Kostasem, właścicielem uprawy o powierzchni 27 hektarów, który nie stosuje oprysku. Rokrocznie jeżdżę tam na zbiory i zamiast przywozić wynagrodzenie, przywożę i robię oliwę - mówił Tymoteusz Michalski.

Smakosz oliwy opowiadał o właściwościach oleju roślinnego z Kalamaty, ale też o niezwykłej atmosferze panującej w gaju podczas zbiorów. Tymoteusz Michalski mówił o sztuce zbierania oliwek i procesie wytwarzania oliwy. Gość audycji tłumaczył, czym różni się dobra esencjonalna oliwa od tej, którą można dostać w supermarketach. Tymoteusz Michalski wyjaśnił ponadto, co Grecy nie robią z pozostałościami oliwek po pierwszym tłoczeniu.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Tymoteusz Michalski z inicjatywy "Oliwa wypływa"

Data emisji: 6.04.2019

Godzina emisji: 12.30

bch/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulinarna podróż w XIX wiek z Marcjanną Oborską

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:52
- Dość przypadkiem natrafiliśmy z dr. Mirosławem Roguskim na zbiór przepisów autorstwa pani domu, Marcjanny Oborskiej, rocznik 1784. Zachował się on w bibliotece Ossolineum w papierach Jawornickich, bo Marcjanna była z domu Jawornicka - mówiła w Dwójce Małgorzata Buttitta, antropolożka kultury i autorka tekstów kulinarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekret miłości Węgrów do wina zawiera się w słowie "bor"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 10:00
- Słowo wino w większości krajów wywodzi się z łaciny. Tymczasem na Węgrzech należy ono do korpusu najstarszych wyrazów, które Węgrzy przynieśli z sobą, kiedy dopiero zajmowali tereny, na których znajduje się ich kraj - mówił w Dwójce dr Dávid Brazsil.
rozwiń zwiń