Kulinarna podróż w XIX wiek z Marcjanną Oborską

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:52
- Dość przypadkiem natrafiliśmy z dr. Mirosławem Roguskim na zbiór przepisów autorstwa pani domu, Marcjanny Oborskiej, rocznik 1784. Zachował się on w bibliotece Ossolineum w papierach Jawornickich, bo Marcjanna była z domu Jawornicka - mówiła w Dwójce Małgorzata Buttitta, antropolożka kultury i autorka tekstów kulinarnych.
Audio
  • O XIX-wiecznym zbiorze przepisów Marcjanny Oborskiej (Droga przez mąkę/Dwójka)
Portret Marcjanny z Jawornickich Oborskiej
Portret Marcjanny z Jawornickich OborskiejFoto: Polona/Biblioteka Narodowa w Warszawie

Zbiór przepisów Marcjanny Oborskiej otwiera... receptura octu. - Na pustej stronie obok znajdowała się niewielka notatka "Ocet dobry, doświadczony, roku 1825". No i tę datę archiwiści przyjęli również za datę powstania zeszytu - tłumaczyła Małgorzata Buttitta.

Skąd pochodziły przepisy zgromadzone przez autorkę zbioru? Czy obszarem jej zainteresowań były tylko kulinaria? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Małgorzata Buttitta (italianistka, antropolożka kultury, autorka tekstów kulinarnych, edytorka)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 12.30

pg/ac

Czytaj także

Espresso w domu? Potrzeba dużo pieniędzy i czasu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 12:00
- Wyjściowy domowy zestaw dla amatora espresso, złożony z młynka i ekspresu, to koszt na poziomie 6-8 tysięcy złotych. Górnej granicy nie ma - o specyfice robienia esencjonalnej kawy opowiadał w Dwójce fizyk Grzegorz Łucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kuchni dworskiej bóbr to postne danie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 17:58
- Bóbr żyje w wodzie, można go było więc podciągnąć pod rybę. Podobnie kaczki i ptactwo, które pływa - tłumaczyła Monika Kucia obecność w postnym jadłospisie polskiej kuchni dworskiej dań z… bobra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alain Passard: kuchnia warzywna zbliża nas do malarstwa i mody

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 14:00
- Miałem trzy gwiazdki gotując z mięsem i to wszystko zmieniłem, poświęciłem, żeby gotować z warzyw. To pozostanie w historii kuchni - mówił w Dwójce szef paryskiej restauracji uhonorowanej trzema gwiazdkami Michelin.
rozwiń zwiń