"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia" - perła odnaleziona w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 15:00
- Chodzi o tekst z połowy XVIII wieku, książka kucharska "Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia". To jest zbiór różnych książek kucharskich, pism kulinarnych, notatek, ułożonych w jedno. Dosyć porządnie zrobiony rękopis - mówił o odkrytym w Kijowie zbiorze staropolskich przepisów kulinarnych prof. Jarosław Dumanowski z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Fanfo

Posłuchaj
24:35 [ PR2]PR2 (mp3) 4 październik 2020 11_00_25.mp3 Rozmowa z prof. Jarosławem Dumanowskim o "Zbiorze dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia" należał do Rozalii Pociejowej, a następnie do jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej. Pociejowie w końcu XVIII wieku byli właścicielami majątków we Włodawie, Różankach, Uściługu oraz posiadłości na Wołyniu i dzisiejszej Białorusi. Odnalazł się na Ukrainie. - Tekst, został sklasyfikowany i skatalogowany przez pracowników biblioteki w Kijowie - opowiadał prof. Jarosław Dumanowski. - Nie przywiązywano do niego wielkiej wagi, nie potrafiono, nie chciano, bo to jednak jest tekst obcy z ukraińskiego punktu widzenia - tłumaczył.


bóbr 1200.jpg
W kuchni dworskiej bóbr to postne danie

- To jest summa wiedzy o kuchni staropolskiej. Od połowy XVIII wieku ktoś patrzy wstecz i przepisuje to, co ma do dyspozycji - wyjaśniał gość Dwójki. - Ten zbiór liczy około 1000 receptur.

Wkrótce dostęp do przepisów będzie możliwy dzięki planom wydawniczym Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Będzie to VIII tom z serii "Monumenta Poloniae Culinaria". - Pracujemy nad tym już trzy lata. Jestem w środku walki, korekt, zrozumienia-niezrozumienia ile z tego tekstu rozumiał ten, kto go przepisywał - zaznaczył prof. Dumanowski.

Czytaj także:

Laura Osęka: piekarnik jest odniesieniem do ciepła rodzinnego

"Powieść o lisie". Kulinaria w wiekach średnich

Fakt, że odkrycie jest zbiorem, każe zastanowić się nad oryginalnymi źródłami. - Pewne rzeczy zidentyfikowałem dosyć dokładnie - podkreślił rozmówca. - Są tam rzeczy rewelacyjne, niewiarygodne, które całkowicie zmieniają nasz ogląd dawnej kuchni. Wbrew temu, że jest to spisane w połowie XVIII wieku to większość tekstu stanowią rzeczy z XVI-XVII wieku.

W rozmowie pojawił się także wątek znaleziska w znalezisku. - Najważniejsze, że jest tam kopia "Kuchmistrzostwa", książki kucharskiej z I poł. XVI wieku z Krakowa uważanej za zaginioną, a nawet jej istnienie było poddawane w wątpliwość - opowiadał prof. Jarosław Dumanowski.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jarosław Dumanowski (Centrum Dziedzictwa Kulinarnego)

Data emisji: 4.10.2020

Godzina emisji: 11.00​


Czytaj także

Skandal na Ukrainie. Chodzi o... kasztanowce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 12:22
W Kijowie zasadzono bardzo drogie kasztanowce. Miały pochodzić z Włoch i być wyjątkowe. Tajemnica wyszła na jaw, gdy drzewa zakwitły...
rozwiń zwiń